İsveç hükümetinin internet sitesine saldırı

İsveç hükümetinin internet sitelerine korsan saldırı düzenlendi. Bu saldırıdan nasibini alanlar arasında Silahlı Kuvvetler ve ülkeyi dünyaya tanıtmakla yükümlü bir kurum olan İsveç Enstitüsü de bulunuyor.

Hükümet Sözcüsü Ana Dahlen, sorunu teyid etti ancak güvenlik nedeniyle detaylı bilgi veremeyeceğini söyledi. Dahlen, sorunun ne zaman düzeleceğini bilmediğini belirtti.

Silahlı Kuvvetler’in dijital medya şefi Niklas Englund, DDoS salrıdılarının arkasında kimin olduğunu bilmediklerini ifade etti. Ama, İsveç’i “ellerini Assange’ın üzerinden çekme”ye çağıran kimliği belirlenemeyen bir grubun saldırıyı Twitter’dan yaptığı açıklamalarla üstlendiğini sözlerine ekledi.

Cinsel taciz iddiasıyla suçlanan ve yargılanmak üzere İsveç’e götürülmek istenen Wikileaks’in kurucusu Julian Assange, İsveç’e dönmemek için 19 Haziran’da İngiltere’deki Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınmıştı. Assange hala Büyükelçilik’te bulunuyor.

Saldırıdan sonra, Anonymous’un İsveç kolu da Twitter’dan mesaj yayımlayarak, hükümet sitesinin hacklendiği iddiaları olduğunu fakat bunu teyid edemediklerini açıkladı.

İnternet uzmanı Marcin de Kaminski’ye göre, bu saldırıyı yapan Anonymous olsa, her zamanki gibi “eylemini açıklar ve bunu ses getirecek şekilde yapardı”.

Dünyaca ünlü internet korsanları Anonymous, daha önce Polonya ve Yunanistan’ın resmi sitelerini hack’lemişti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?