İsveçli bir öğrencinin gözünden Los Angeles

Los Angeles’ın güzelliklerini  buraya dans eğitimi almaya gelen Amanda’dan dinledik…

Biraz kendinden bahseder misin?

Adım Amanda, 21 yaşındayım. Santa Monica College’in dans bölümünde öğrenciyim. Amerika’ya İsveç’in Kristianstads, Ahus bölgesinden geldim.

Ahus, Absolute votkanın çıktığı bölgeydi sanırım?

Kesinlikle! Ulusal ürünümüz olan Absolute’la aynı yerden geliyoruz. (Gülüyor)

Absolute’un hikâyesini biliyoruz, peki sen Amerika’ya gelmeye nasıl karar verdin? Santa Monica College’i seçme nedenin neydi?

Amerika’ya gelme fikri hep aklımdaydı ama buraya nasıl geleceğimi bilemiyordum açıkçası. Gelmeye karar verdiğimde önce babamla biraz araştırma yaptık, sonra Amerika’da daha önce öğrenim görmüş arkadaşlarımın deneyimlerini, fikirlerini dinledim. Tüm oklar Kaliforniya’yı gösteriyordu! (Gülüyor) Buraya gelmeye kesin olarak karar verdikten sonra hemen İsveç’te faaliyet gösteren Kilroy Eğitim Danışmanlığı firmasına başvurdum, onlar da beni Santa Monica College’e yönlendirdirler.

Arkadaşların seni bu kadar kolay nasıl ikna etti merak ettik…

Açıkçası burada yaşadıkları muhteşem anılarını dinledikten sonra karar vermek zor olmadı. Üstelik Kaliforniya’nın en çok akıllarında kalan özelliği havasıydı. Tek söyledikleri “oradaki iklimi başka bir yerde bulamazsın!” Ben de Kuzey’de yaşayan ve sıcak iklimleri özleyen biri olarak kolayca ikna oldum tabii. (Gülüyor)

Belli ki Kaliforniya’ya güzel bir beklentiyle gelmişsin. Peki ilk geldiğinde neler hissettin, burası beklentilerini karşılayabildi mi? Bugün olsa yeniden Kaliforniya’yı seçer miydin?

Kesinlikle! Gerek Santa Monica College,  gerekse Kaliforniya bölgesinden çok çok memnunum. Bugün olsa tereddütsüz yine burası derdim! Biliyorsunuz bizim ülkemiz yağmurlu ve karlı bir coğrafyada. Dolayısıyla Kaliforniya’da kendi ülkemde kolaylıkla yapamadığım pek çok şeyi yapabiliyorum. Kaliforniya güneşi altında, uzun ve muhteşem güzellikteki sahillerde, okyanusu seyrederek yürümek; koşmak; bisiklete binmek… Gerçekten de çok güzel… Üstelik okulumdaki değişik ülkelerden gelen öğrencilerin ve Amerikalıların birarada farklılık yarattığı böyle kozmopolit bir ortamda bulunmanın keyfi bir yana, bana yaşam deneyimi anlamında çok fazla şey kattığını da düşünüyorum. Buradaki öğrencilik hayatı çok keyifli. İstediğim gibi dans ediyor, geziyor ve sıcak iklimin tadını çıkarıyorum. (Gülüyor)

Los Angeles’ı çok güzel anlatıyorsun gerçekten de. (Gülüyor) Peki burada ne kadar kalmayı planlıyorsun?

Süre olarak henüz karar vermedim açıkçası. Ama en azından okulumu bitirene kadar burada kalmak istiyorum. Gezilecek, görülecek o kadar çok şey var ki, hiçbir şeye vaktim yetmiyor! (Gülüşmeler)

Amanda, belki de ilk kez ülkenden ve ailenden uzakta, kendi başına yabancı bir ülkede yaşıyorsun. Peki, Amerika’da yaşarken ve eğitim görürken masraflarını nasıl karşılıyorsun?

Bu konuda biz İsveçliler biraz şanslıyız aslında. İsveç hükümetinin CSN isimli bir burs sistemi var. İsveçli öğrenciler yurtdışında eğitim görmek istediklerinde çok uzun vadelerde geri ödemesi olan bu bursa başvurabiliyorlar. Ben de Amerika’ya gelmeye karar verdiğimde bu sisteme başvurdum. Şu an tüm okul, ev ve yemek masraflarım bu bursla karşılanıyor. Tabii İsveç’e geri dönüp bir iş bulduğumda bu parayı ülkeme geri ödeyeceğim.

Senden eğitim sistemindeki farklılıklar açısından İsveç ve Amerika’yı karşılaştırmanı istesek  neler söylerdin?

İki ülkedeki eğitim sistemi birbirinden çok farklı tabii. Ama genelleme yapacak olursak sonuçta yine ev ödevlerini yapıp finallere giriyorsun. (Gülüyor) Aslında sistemden çok okuduğun okulun bulunduğu yer, sana sunulan imkanlar ve aldığın eğitimin kalitesi önemli olan. SMC’de bunların hepsini fazlasıyla buldum diyebilirim. Tabii burada ana dil İngilizce. Bu anlamda da çok faydalı oldu benim için. Amerikalı öğrencilerle konuşmak ikinci dilim olan ingilizceyi çok geliştirdi. SMC’nin eğitim kalitesi çok yüksek. Ayrıca popülerliğinin en büyük nedeni de bölgedeki 4 yıllık üniversitelere transfer imkanı sağlaması, bu da önemli bir avantaj tabii.

 

Gelelim Solutions in LA’e. Bizi nereden duydun, ilk nasıl bağlantıya geçtin?

Solutions in LA’i ilk Santa Monice College’in web sitesinde gördüm. Birkaç farklı alternatifle birlikte sizinle de iletişime geçtim. Ancak bana en hızlı dönen ve en çok ilgilenen siz oldunuz. Fiyatlarınız ve en önemlisi bana sunduğunuz çözümler de uygun olunca babamla birlikte sizin servisinizden yararlanma kararı aldık. Ben henüz Los Angeles’a ayak basmadan Solutions in La benim adıma pek çok ayrıntıyı düşünmeye ve hazırlamaya başlamıştı bile.

Los Angeles’a ilk geldiğin gün yaşadığın tecrübeleri, düşüncelerini bizimle paylaşır mısın?

Santa Monica College’in web sitesinde gördüğüm için zaten Solutions in LA’e karşı bir güven oluşmuştu bende. Ama yine de ilk kez Amerika’ya gelmenin ve yalnız yolculuk yapmanın verdiği bir stres ve heyecan içindeydim. Solutions in LA ekibi beni havaalanında karşıladı. Ekibinizin ilk kez yüz yüze gelişimizdeki o içten tavırları beni gerçekten çok rahatlattı. İşte o zaman kendimi gerçekten güvende hissettim. Beni kalacağım eve kadar götürdüler ve yerleşmeme yardımcı oldular. İlk günler evime, okuluma ve Los Angeles’a uyum sağlamam için bana çok çok büyük destek oldular. Bundan dolayı her şey benim için çok kolay ve rahat oldu.

Solutions in LA’in senin için seçtiği evi beğendin mi peki?

Kaldığım ev ağaçların ve kuş seslerinin arasında,  çok huzurlu, sessiz ve oldukça güvenli bir bölgede. Okuluma çok yakın. Bu da günlük hayatımı kolaylaştırıyor tabii. Evin içinde gerekli olan her türlü ayrıntı düşünülmüş. Yatağım, internetim, mobilyalarım, mutfak eşyalarım, hatta kablolu televizyonum bile var! Kaldığım evde neredeyse kendi evimde olduğum kadar rahatım.

Ev arkadaşların var mı, aranız nasıl?

Evimi biri Türk ve ikisi Brezilyalı üç kızla paylaşıyorum. Farklı dillerde konuşan insanlarla ingilizce anlaşmaya çalışmakta önce biraz zorlandım ama sonradan bu çok hoşuma gitti. Farklı kültürleri tanımak çok güzel bir tecrübe. Tabii ilk günlerde kültür ve dil farklılığından dolayı ufak tefek problemler ve uyumsuzluklar yaşıyorsunuz ama kısa zamanda hepsi aşılıyor. Ben ilk kez bu kadar farklı kültürlerle biraraya geldim, hayata bakışıma çok şey kattı diyebilirim. Sizin dilinizi bilmeyen, ortak dilinizin yalnızca İngilizce olduğu kişilerle beraber kalmanın dilinizi geliştirmek konusunda da çok faydası var. Mecbur kalınca konuşuyorsunuz. (Gülüyor)

Okula ulaşımını nasıl sağlıyorsun?

Okula otobüsle gidip geliyorum. Her 15 dakikada bir evin çok yakınındaki bir duraktan geçiyor otobüs, yaklaşık 20 dakikada okula varıyorum. Üstelik SMC öğrencileri otobüse ücret ödemiyorlar. Saat ve gün farkı gözetmeksizin üretsiz olarak istediğin her yere gidebiliyorsun. Gerçekten çok güzel bir uygulama, bayağı bir tasarruf etmemi sağlıyor diyebilirim. (Gülüyor.)

Peki son olarak Los Angeles’a gelecek öğrencilere ne söylemek istersin? Onlara Solutions in LA’i önerir misin?

Kesinlikle öneririm! Solutions in LA’in tüm ekibinin yaklaşım tarzları, samimi tavırları çok güzel. Yapayalnız kaldığınız yabancı bir ülkede bu sıcaklık sizi çok mutlu ediyor. Üstelik öğrenciler için fiyatları da çok uygun, size konaklama sağlarken farklı kültürlerle biraraya gelmenizi sağlıyorlar. Güvenli bir bölgede, kendinizi rahat ve mutlu hissedeceğiniz bir ortamda, başka hiçbir şey düşünmek zorunda kalmadan tamamen okulunuza ve derslerinize odaklanabiliyorsunuz. Özellikle en çok hoşuma giden, her ay evinizi temizlemeye bir ekibin gelmesi. Solutions in LA’i seçtiğim için çok mutluyum, Los Angeles’a gelmeyi planlayan herkese hem bu muhteşem şehri hem de Solutions in LA’i gönül rahatlığıyla öneriyorum.

Advertorial

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?