İşyerinde mutlaka arkadaş edinmeniz gereken 6 ofis çalışanı

arkadas-edinmeniz-gereken-ofis-calisanlari

İş arkadaşları bazen işe gelme sebebi olabiliyorlar. İşyerinde mutlaka arkadaş edinmeniz gereken 6 ofis çalışanı

İş arkadaşları bazen işe gelme sebebi olabiliyorlar. Hele ki vaktimizin çoğunu iş yerinde geçirdiğimizi düşünürsek bu çok önemli bir kıstas haline gelebiliyor. Ancak iş yerinde arkadaş edinirken bazı kıstaslara çok dikkat etmek gerekiyor. Özellikle seçeceğiniz arkadaşın çalıştığı departman, çıkarlarınız için büyük önem arz ediyor.

Arkadaş edinmeniz gereken 6 ofis çalışanı

Herkesle arası iyi olan kıdemli çalışan

Eğer bu kişiyle aranızı iyi tutmayı başarırsanız yeni bir arkadaştan çok, sağlam bir sağ kol elde etmiş olursunuz. Çünkü bu kişi herkes tarafından sevilir. Onunla yakınlığınız sayesinde otomatik olarak siz de sevilen bir tip haline gelebilirsiniz. Bunun yanı sıra herkesi çok iyi tanıdığından ve herkese rahatlıkla soru sorabildiğinden öğrenmek istediğiniz tüm her şeyi bu arkadaş sayesinde rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Yöneticilerle de arası iyi olan bu arkadaşa, her türlü istek ve şikâyetinizi de iletebilirsiniz.

En Yakın Arkadaşı: Herkesle kankidir.
Düşmanı: Düşmanı yoktur.

İnsan Kaynakları Asistanı
İnsan kaynakları departmanından mutlaka bir arkadaş edinmelisiniz. Asistan olduğu için en çok arkadaşa ihtiyacı olan kişi olması sebebiyle, bu departmandan en kolay arkadaşlık kurabileceğiniz kişi de hiç şüphesiz insan kaynakları asistanıdır. Kim, neden işten ayrıldı, yıllık izinler, resmi tatiller ve en önemlisi de terfiler hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu arkadaştan öğrenebilirsiniz.
En Yakın Arkadaşı: Bilgi işlem uzmanı kankisidir.
Düşmanı: Stajyerlerden nefret ederler.

Muhasebe Sorumlusu 1
Muhasebe departmanından arkadaş edinmek son derece zordur. Çünkü onlar mezara kadar götürmeleri gereken sırlarla doludurlar. Ayrıca onun yanına gelen herkes maaşının akıbetinin ne olduğunu merak eder. Bu nedenle şirketin tüm çalışanlarına karşı son derece mesafeli davranırlar. Ancak siz şeytanın bacağını kırar ve onunla arkadaşlık kurmayı başarırsanız, kim ne kadar prim aldı, maaşlar zamanında mı yatacak, bu sene zam yapılacak mı, maaşıma iyileştirme yapıldı mı, yılsonu primim ne kadar olacak gibi soruları hiç çekinmeden sorabilirsiniz. Nakit akışınız açısından son derece önemli bir iş arkadaşıdır.
En Yakın Arkadaşı: Para sayma makinesi ile seviyeli bir ilişkisi vardır.
Düşmanı: Neredeyse herkesi düşman bellemiştir.

Yönetici Asistanı
Biraz ikiyüzlüdürler. Şirket içerisindeki herkesi tanırlar ama çok az insanı severler. Ancak özellikle yukarıdaki havadisler hakkında doğrudan bilgi alabileceğiniz en iyi kaynakta onlardır. Eğer yönetici asistanı ile bir kankilik bağı oluşturabilirseniz, pek çok konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
En Yakın Arkadaşı: Kankilerini proje yöneticilerinden seçer.
Düşmanı: Çaycı abla ve abilerle soğuk savaş halindedir.

Bilgi İşlem Uzmanı
Özellikle teknolojiyle olan imtihanlarınız yüzünden işiniz sürekli sekteye uğruyorsa size lazım olan tek şey bir bilgi işlem uzmanı kankisidir. Kendinizi ona sevdirmeyi başarır ve samimiyeti ilerletirseniz, teknik konularda asla sırtınız yere gelmez. Herkesin işini ağır aksak yapan bilgi işlem uzmanı kankiniz, sıra size geldiğinde varını yoğunu ortaya koyar. Bunun yanı sıra şirketin yasaklamış olduğu bazı sitelere girmek konusunda size müthiş kıyaklar sağlar. Bununla da kalmaz, iş yerinin boş DVD-CD setlerinden flash belleklerine kadar, her türlü ihtiyacınızı gidermek konusunda da size son derece yardımcı olur. Yeni bir bilgisayar, telefon, vs. almak istediğinizi söylediğinizde sizi hemen şirketin anlaşmış olduğu teknoloji mağazasına yönlendirir, indirimin dibine vurmanızı sağlar. Candır o can.
En Yakın Arkadaşı: Orta düzey çalışanlarla aralarını iyi tutarlar.
Düşmanı: Üst düzey yöneticilerden pek haz etmezler.

Çaycı Ablalar – Abiler
İş yerinde olan bitenden haberiniz olsun istiyorsanız çaycı abi ya da ablalarla samimiyetinizi olabildiğince ilerletmeye bakın. Çünkü onların son derece gizli ve önemli kaynakları vardır. Ofis içerisinde nelerin döndüğü onlardan sorulur. Bu konuda da son derece titiz çalışırlar. Kime ne dedikodu verip vermeyeceklerini çok iyi bilirler. Genellikle kaynaşması kolay insanlardır. Ancak size bir kere kıl kaparlarsa, sonsuza kadar sizden nefret edeceklerdir. Bu nedenle onlarla ilişki kurmak son derece dikkat ve özen ister. Amacınızın birilerine laf taşımak olduğunu öğrendikleri an size çay dışında hiçbir şey vermezler. Onlarda asla yalan dedikodu yoktur. Söyledikleri her şey kesin bilgidir. Tek kusurları çok konuşuyor olmalarıdır. Sizi olmadık yerde kıstırıp “kaynımın düğünü var” diye sohbete bir dalarlarsa kurtulmak pek mümkün değildir.
En Yakın Arkadaşı: Onlara iyi davranan herkese kanları çabuk ısınır.
Düşmanı: Yönetici asistanıyla şiddetli geçimsizlik.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?