itu uydu takimi Amerika BirincilikİTÜ uydu takımı Amerika’da dünya birincisi oldu.

ABD’nin Teksas eyaletinde 9-11 Haziran’da düzenlenen uzay temalı yarışmaya Corendon Airlines sponsorluğunda katılan İTÜ APİS Ar-Ge Uydu Takımı, Princeton, Manchester, Virginia Tech gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinin de yer aldığı yarışmada kritik tasarımda dünya birincisi oldu.

Ekip aynı zamanda genel klasmanda dünya dördüncülüğü ile Avrupa ve Türkiye birinciliğine ulaştı.

Bayrağımızı kürsüde dalgalandırdığımız için gururluyuz

NASA sponsorluğunda Amerika’da düzenlenen “CanSat Competition 2017” yarışmasının “kritik tasarım” dalında dünya birinciliği elde eden İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) APİS Ar-Ge Uydu Takımı lideri Mert Menekşe, “Bayrağımızı kürsüde dalgalandırdığımız için gururluyuz. Virginia Teknik, Prinston, Manchester Üniversitesi gibi çok önemli rakiplerimiz vardı. Onların içinden sıyrılıp başarı elde etmek bizim için çok önemliydi.” dedi.

ABD’nin Teksas eyaletinde 9-11 Haziran’da düzenlenen uzay temalı yarışmaya Corendon Airlines sponsorluğunda katılan İTÜ APİS Ar-Ge Uydu Takımı, Princeton, Manchester, Virginia Tech gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinin de yer aldığı yarışmada “kritik tasarım“da dünya birincisi oldu. Ekip, aynı zamanda genel klasmanda dünya dördüncülüğü ile Avrupa birinciliğine ulaştı.

Takım lideri Mert Menekşe yaptığı açıklamada, çok mutlu olduklarını, kritik tasarımda birinci, genel klasmanda dördüncü olarak ABD’deki yarışmayı tamamladıklarını ifade etti.

Menekşe, “Bayrağımızı kürsüde dalgalandırdığımız için gururluyuz. Virginia Teknik, Prinston, Manchester Üniversitesi gibi çok önemli rakiplerimiz vardı. Onların içinden sıyrılıp başarı elde etmek bizim için çok önemliydi. Ülkemizde eğer fırsat verilirse daha nice başarılara imza atacak yetenekli arkadaşlarımız var. Bu anlamda özel sektörün sponsorluk ile destek olması başarımızı dünyaya göstermeye ve teknolojimizin gelişmesine katkı sağlayacaktır.” dedi.

Birinci oldukları “Corendon” uydusunun, güneş enerjisiyle çalışan, katlanabilir kanatlı, canlı olarak sıcaklık, basınç, konum, yükseklik, fotoğraf ve video aktarımı yapan motorsuz bir insansız hava aracı olduğunu vurgulayan Menekşe, aracın katlanıp rokete entegre edildiğini ve 600 metrede roketten ayrılıp dairesel hareket ederek uçtuğunu ve bu verileri canlı olarak yer istasyonuna aktardığını söyledi.

Türk bayrağını Amerika’da birincilik kürsüsünde dalgalandırmanın kendilerini mutlu ettiğini vurgulayan Menekşe, “Türk bayrağını daha nice yarışmalarda dalgalandırmak inancıyla yolumuza devam ediyoruz. Projemizi savunma sanayisine kazandırmayı çok isteriz, bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Önce konu ile alakalı makalemizi tamamlayıp, daha sonra prototip üreterek projemizi sunmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Menekşe, okul yönetimine ve sponsorlarına teşekkür ederek, üniversitelerde bu konularda çalışma yapmak isteyen öğrencilere de şu tavsiyelerde bulundu:

Öncelikle iyi bir ekibe sahip olmalılar. Öğrenmeye hevesli ve öğrendiklerini hayata geçirmede istekli olmalılar. Her şeyi başarabilecek potansiyele sahip olduklarını bilmeliler. Denemekten, test etmekten, risk almaktan korkmamalılar ve kahve sevseler iyi olur.

Apis Ar-Ge Uydu Takımı, Moğolistan’da düzenlenecek “APSCO Cansat International Competition 2017” ve 25-27 Ağustos 2017’de Ankara’da düzenlenecek “TÜRKSAT model uydu yarışmasına” da katılacak.

ITU Uydu Takimi Amerika

İTÜ APİS Ar-Ge Uydu Takımı hakkında

Günümüz teknolojilerini kavrayıp gelecek teknolojilere yön vermek ve Türkiye’ye teknoloji konusunda faydalı bireyler yetiştirmek adına 2015’te kurulan İTÜ APİS Ar-Ge Uydu Takımı, İTÜ bünyesinde çeşitli fakülte ve bölümlerde okuyan 26 öğrenciden oluşuyor.

APİS takımı, Asya-Pasifik Uzay Ajansı İşbirliği Örgütü tarafından düzenlenen ve her üye ülkeden sadece tek bir takımın katılabildiği minyatür uydu yarışması APSCO Cansat International Competition 2016’da, TÜBİTAK tarafından Türkiye’yi temsil etmek üzere görevlendirildi ve yarışmadan dünya birinciliğiyle ayrıldı.

APİS takımı ayrıca NASA’nın sponsorluğunda düzenlenen model uydu yarışması AIAA CanSat Competition 2016’da genel klasmanda Avrupa ikinciliği elde etti.

İTÜ uydu takımı dünya birincisi oldu

İTÜ Apis Ar-Ge Uydu Takımı, NASA sponsorluğunda ABD’de düzenlenen yarışmanın “kritik tasarım” dalında dünya birincisi seçildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) APİS Ar-Ge Uydu Takımı, NASA Sponsorluğuyla Amerika’da düzenlenen “CanSat Competition 2017” yarışmasının “kritik tasarım” dalında dünya birinciliği elde etti.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, ABD’nin Teksas eyaletinde 9-11 Haziran’da düzenlenen organizasyona Corendon Airlines sponsorluğunda katılan İTÜ APİS Ar-Ge Uydu Takımı, “Princeton”, “Manchester”, “Virginia Tech” gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinin de yer aldığı yarışmada kritik tasarımda dünya birincisi oldu. Ekip aynı zamanda genel klasmanda dünya dördüncülüğü ile Avrupa ve Türkiye birinciliğine ulaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen takım lideri Mert Menekşe, dünya birinciliği hedefiyle yola çıktıklarını belirtti.

Türkiye’ye birincilik getirmekten büyük gurur ve mutluluk duyduklarını anlatan Menekşe, “Her organizasyonda, her etkinlikte bizlerle birlikte olan Corendon Airlines’ın desteğini bu yarışmada da fazlasıyla hissettik. Bu yıl Corendon Airlines desteğiyle daha nice başarılara imza atacağız.” ifadelerini kulladı.

Corendon Airlines Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer de APİS Takımı’nın elde ettiği birinciliğin ülke adına gurur verici olduğunu kaydetti.

Karaer, dünya birinciliği hedefiyle yola çıkan takımın verdiği sözü tuttuğunu aktararak, “Ülkemize kritik tasarımda birinciliği getirdiler. Bir İTÜ mezunu olarak, kendi okulumdan çıkan böylesine başarılı bir takımı desteklemekten gurur duyuyorum. Corendon Ailesi olarak APİS Takımı’nın daha nice başarılara imza atacağına yürekten inanıyoruz.” görüşlerini iletti.

Reklamlar

Facebook Yorumları

yorum

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?