J-1 Work and Travel programına yeni şartlar getirildi

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından organize edilen J-1 Yaz Çalışma Seyahat Programı ( Summer Work and Travel Program) için yeni kurallar ilan edildi.

Yabancı üniversite öğrencilerinin ABD’de kötü muameleye maruz kaldığı ve istismara uğradığı iddiaları üzerine 53 sponsorluk firmasının uyacağı şartlar yeniden düzenlendi. Fakat yeni kuralların da söz konusu sorunların ortadan kaldıramadığı bildiriliyor.

Alınan bilgiye göre bugüne kadar öğrencileri getirmek ve yerleştirmekle sorumlu olan 53 firma bu işi taşeron şirketlere yaptırdı. Öğrenciler üzerinden milyonlarca dolar kazanan ve yerleştirildikleri işleri denetlemekle sorumlu olan bu sponsorlar genellikle Dışişleri Bakanlığı tarafından kontrolsüz bırakıldılar.

Dışişleri Bakanlığı’nın bu sorunu çözmek için hazırladığı yeni düzenleme yüz binlerce öğrenci ABD’de otel temizliği, garsonluk vb. işleri yapmak için bulunduğu şu sıralarda değil, 15 Temmuz’da yürürlüğe girecek. Düzenlemenin çok geç kaldığı bu yüzden gelen eleştiriler arasında bulunuyor.

J-1 programıyla ABD’ye gelen öğrenciler genellikle başlarına kötü bir şey geldiğinde çaresiz kalıyorlar. Çoğu kendilerine söz verilen işleri bulamıyor. Bazıları çalışıyor ve paralarını alamıyor ya da patronları tarafından dövülmekle tehdit ediliyorlar. Bazı zamanlarda yerleştirildikleri evler aşırı kalabalık olabiliyor. En kötüsü de seks kölesi olarak kullanılma tehlikesi…

Dışişleri Bakanlığı tarafından getirilen yeni düzenleme 53 sponsorluk firmasının işleri ihale ettikleri üçüncü taraf şirketleri sıkça denetlemelerini ve aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı ile karşılıklı olarak görüş alışverişinde bulunmalarını zorunlu kılıyor. Fakat uzmanlar bu düzenlemenin Dışişleri Bakanlığı’nın aktif olarak süreçte nasıl yer alacağı konusunda büyük eksikliklere sahip olduğunu vurguluyorlar. Düzenlemeye göre Bakanlık sponsorlara ani ziyaretler yaparak onları kontrol edecek. Fakat bakanlığın böylesine bir denetim gücü yapmak için yeterli çalışanı yok.

Dışişleri Bakanlığı J-1 programıyla gelen öğrencilerin yaşama ve konaklama şartlarının kötü durumda olduğunu itiraf ediyor fakat bununla mücadele etmek için hiçbir yeni öneri getirmiyor. Değişiklikte şartlara uyum sağlamayan sponsorların ne gibi yaptırımlarla karşılacağı da belli değil.

Bugüne kadar sponsor firmalar arasında yüzlerce defa resmi olarak şikayet edilenler olduğu halde hiçbiri programdan çıkarılmadı.

Florida Okaloosa Bölgesi Şerif Müfettişi George Collins, “Dünyadaki en sert düzenlemeleri getirseniz de bunları uygulayacak kimse yoksa bir anlam ifade etmez diyor.” Collins sponsorluk firmalarını geçtiğimiz 10 yılda onlarca defa şikayet eden kişilerin başında geliyor.

Geçtiğimiz yıl J-1 programıyla 130 bin erkek ve kadın ABD’ye geldi. Her geçen yıl bu sayı artıyor ve ortaya çıkan sorunlarla ilgili çok az mesafe alınmış durumda.

Yeni düzenleme J-1 katılımcıları arasında da özellikle Belarus, Bulgaristan ve Rusya’dan gelen kişiler üzerinde detaylı geçmiş taramaları yapılacağını ortaya çıkardı. Bakanlık bu ülkelerden gelen gençlerin suç örgütleriyle çalışma ihtimalleri bulunduğunu belirtiyor.

Doğu Avrupa’dan gelen gençlerin bir kısmı seks endüstrisinde çalışmaya ve ABD bankalarından çalınan paraları aklamaya zorlandı.

Associated Press tarafından Bilgi Edinme Kanunu kullanılarak yapılan başvuru sonucunda Dışişleri Bakanlığı’na yıllardır gelen hiçbir şikayetin kaydının tutulmadığı görüldü. Ta ki geçen yıla kadar..

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?