James Bond İstanbul’da çekilecek

Dünyanın en uzun seri filmi olma özelliğini taşıyan ”James Bond”un, 50. yıl dönümü dolayısıyla çekilecek yeni filminin açılış sahneleri İstanbul’da çekilecek.

Amerikalı film yapımcıları Barbara Broccoli ve Michael Wilson, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ı Ulus’taki makamında ziyaret ederek, film hakkında bilgi verdi. Ziyarette Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik ile yapımcı Ali Akdeniz de bulundu.

Bakan Günay, ziyarette yaptığı konuşmada, önümüzdeki yılın, James Bond filmlerinin 50. yıl dönümü olduğunu anımsatarak, ”Bu nedenle çekilecek filmin açılış sahnelerinin de önemli ölçüde İstanbul’da çekilmesi planlanıyor. İstanbul dışında Türkiye’de başka bazı mekanların kullanılması söz konusu” dedi.

Bu kapsamda film ekibinin Türkiye’nin başka bölgelerinde de incelemeler yaptıklarını kaydeden Bakan Günay, ”Yapımcılar Broccoli, Wilson ve Akdeniz ile film çekiminden yardımcı olabileceğimiz konuları görüştük” diye konuştu.

James Bond serilerinin tüm dünyada yüksek seyirci çektiğini dile getiren Günay, şöyle devam etti.

”Bu filmlerden bazılarının çekildiği alanlar daha sonraki yıllarda turistlerin özel ilgi alanı haline geldi. Böyle bir filmin 50. yılında açılış sahnesinin Türkiye’de çekilmesi, ülkemizin turizmine katkı yapacaktır diye düşünüyorum. Biliyorsunuz biz film sektörünü son 5 yıldır ciddi bir şekilde destekliyoruz, güzel karşılıklarını almaya başladık. Sinemacılarımız dünya çapında ödüller alıyorlar. Amacımız uluslararası yapımcıları da ülkemize getirmek. Bu çerçevede de bazı teşvikler geliştirmeye çalışıyoruz.
Geçen yıl da sayın başbakanın ünlü bir Amerikalı aktörle yaptığı görüşmede bu konular gündeme gelmişti. Sanıyorum bu yasama alanında da bu adımlar atılacak. Yapımcı arkadaşlarımıza hoş geldin diyorum. Türkiye’de çekecekleri bu film için biz de bakanlık ve filmin çekileceği yerlerdeki yerel yönetimler olarak elimizden gelen katkıyı yapmaya çalışacağız.”

“Yeniden evimize gelmiş gibi olduk” 

Amerikalı yapımcı Michael G. Wilson da kendilerine gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek, ”James Bond filmlerinin 50. yılı dolayısıyla tekrar İstanbul’da bulunmak bizim için çok büyük bir memnuniyet. Bakanlık bize her türlü yardımda bulunacağını söyledi. Filmimiz gelecek yıl gösterimde olacak. Yeniden evimize gelmiş gibi olduk” sözleriyle düşüncelerini dile getirdi.
Barbara Broccoli ise yeniden Türkiye’de olmaktan memnuniyet duyduklarını ifade ederek, ”James Bond’un Türkiye’de halen bilinen bir karakter olduğunu görmek gurur verici” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Günay misafirlerine bazı hediyeler verdi. Broccoli de Bakan Günay’a James Bond serilerinden oluşan arşivi sundu.

Nerede çekilecek?

Bakan Günay, ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Günay, bir gazetecinin, ”Filmin İstanbul’da çekilecek mekanları belli oldu mu?” sorusuna, ”Sultanahmet mekanlardan birisi şu anda. Filmin 10-15 dakikası İstanbul’da geçeceği için sanıyorum birkaç mekan düşünülüyor. Ayrıca Türkiye’nin deniz kıyılarıyla ilgili bazı araştırmalar yapılıyor” yanıtını verdi. (USASABAH ve AJANSLAR)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?