JAR, New York’taki Metropolitan Müzesi’nde

jewels by jar

Dünyanın en saygın mücevher sergisi JAR, New York’taki Metropolitan Müzesi’nde açıldı.

Dünyanın en saygın tasarımlarından kabul edilen, fiyatları milyon dolarla ifade edilen 400 parçalık JAR mücevher sergisi New York’taki Metropolitan Müzesi’nde açıldı.

New York doğumlu ünlü tasarımcı Joel Arthur Rosenthal’ın ABD’deki ilk retrospektif (bir sanatçının kariyeri boyunca yaratmış olduğu eserlerden derlenmiş) mücevher sergisi, Amerikalı meraklıların beğenisine sunuldu. Basın mensupları ve özel davetlilerin katıldığı sade bir törenle açılan sergide, tasarımcıya ait farklı koleksiyonlardan derlenmiş her biri milyonlarca dolar değerinde 400’den fazla eser yer alıyor.

Takı tasarımına 1966 yılında başlayan Rosenthal’ın eserleri, egzotik renkleri ve zengin taş yelpazesiyle dikkat çekiyor. Takılarında ağırlıklı olarak elmas, safir, yakut ve akik taşlarını uyum içinde kullanan sanatçı, altın, Gümüş ve platin madenlerini de ustalıkla işliyor.

Paris’te yaşayan ünlü tasarımcının en çok ilgi çeken eserleri arasında zebra, kelebek, ahududu ve lale dizaynlı broşları, küpe, bilezik ve kolyeleri yer alıyor.

Yoğun ilgi görmesi beklenen sergi nedeniyle JAR, Metropolitan Müzesi’ne satışa sunulmak üzere küçük bir de koleksiyon hazırladı. Hatıra amaçlı hazırlanan koleksiyonda yer alan küpelerin fiyatları 2.000 ile 7.500 ABD doları arasında değişiyor.

Sergi 9 Mart 2014 tarihine kadar açık kalacak. (AA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?