Jersey City’de İrlanda Festivali

“İrlanda Festivali” Jersey City’de büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

ABD’de 60 milyon İrlanda kökenli insan yaşıyor ve dünyada en fazla İrlandalının yaşadığı ülkedir. Bu sebeple, sık sık İrlandalıların bir araya geldiği organizasyonlar yapılmaktadır.

Festival detaylarından önce, İrlandalılar ve Osmanlı’nın arasında yer alan tarihi bağa değinmek istiyorum.

Osmanlı İmparatorluğu büyük bir kıtlık geçiren İrlanda’ya 1847’de yardım göndermiş ve bu yardım Avrupa devletlerine örnek olmuştur.

İrlanda asilzâdeleri’nin Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid‘e gönderdikleri ve hâlen Topkapı Sarayı Müzesi arşivinde muhafaza edilen yardım sonrası gönderilmiş Teşekkür Mektubu’nda şöyle deniliyor:

Aşağıda imzaları bulunan biz İrlanda Asilzâdeleri, Beyefendileri ve Sâkinleri, Majesteleri tarafından acı çeken kederli İrlanda Halkı’na gösterilen cömert hayırseverlik ve alâkaya en derin minnetlerimizi saygıyla takdim eder ve onlar adına Majesteleri tarafından İrlanda Halkı’nın ihtiyaçlarını karşılamak ve acısını dindirmek üzere cömertçe yapılan 1.000 Sterlinlik bağış için teşekkürlerimizi arz ederiz.”

Bu tarihi bilgiler, iki kültür içinde önemli bir miras, önemli bir dostluktur. Bu bilgiler eşliğinde, İrlanda kültürünü incelemek ve bu festivale katılmak kesinlikle daha da eğlenceli bir hal aldı.

Festivalde, yöresel İrlanda yemekleri, olmazsa olmaz biraları (Dünya’da bira tüketiminde 2. sıradalar), geleneksel müzik aletleri ile ezgiler, hediyelik eşyaları, yeşil-turuncu-beyaz bayrakları, kalabalık aile katılımları, çocuklar için kurulan oyun alanları ile renkli görüntüler oluşturmuşlardı. Festivale damgasına vuran temalar ise kesinlikle sempatik kişilikleri, eğlenceli oyunları ve hızlı bira tüketimleriydi. Festival alanında, oluşan atmosfer hiç gitmediğim halde kendimi, yeşillikleriyle ünlü, iliman iklimiyle bilinen şirin ülke İrlanda’da hissetmemi sağladı.

Bu kültürün içinde yer alıp, İrlandalılarla bu festivalde tanışma imkanı sağladığım için çok mutluyum.

Güleryüzlü ve eğlenceli insanlar iyi ki varlar!

Nida Yenilmez / New Jersey
[email protected] 

The Jersey Journal ‘dan Richard J. McCormack ‘in Fotoğrafları

[nggallery id=281]

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?