Jimmy Buss’a Ağır Mı Geldi? (Lakers Yazı Dizisi 2. Bölüm)

Lakers’ın başarısız bir sezon geçirmesinin sebeplerinden biri ve bence en önemlisi “ego” idi.

Jimmy Buss’ın “takımın sahibi” egosu ağır bastı ve takımın sahibi olarak, Phil Jackson’un 11 şampiyonluk yüzüğü altında ezilmek istemedi.

Jerry Buss yaşarken, Jimmy Buss takımın sahibinin oğlu hüviyetindeydi. Phil Jackson ile arasındaki ilişki, “takımın sahibinin oğlu” ile “takım üzerindeki tek yetkili insan” arasındaki ilişki seviyesindeydi, ve bunu değiştiremeyeceğinden korktu.

Birkaç yönetim toplantısında Phil Jackson’ın Jimmy Buss’ı ezdiğini ve fazla kaale almadığını duymuştum. Ama bu ego’nun, bu kadar büyük olacağı, ve hedefin her zaman “mutlak başarı” olduğu Lakers’ın geleceğini etkileyeceği… Aklımın ucundan bile geçmezdi doğrusu.

Bir rivayet de, Jimmy Buss babası Jerry Buss’tan görevi devraldıktan sonra, babasının son günlerinde sahada hızlı oynayan, “show” yapan, rakibi sayıya boğan bir takım seyrettirmek istiyordu. D’Antoni‘nin hızlı, buram buram ofans kokan oyun sistemi ve Lakers arasındaki kimya tutarsa, babasına son günlerinde müthiş bir Lakers seyrettirebileceğini düşünüyordu. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Eldeki yaşlı kadro (Nash 39, Kobe 34, Gasol 32, MWP 33, Blake 32) bir türlü istenen reaksiyonu veremedi.

Lakers yönetimi Mike Brown’u kovduktan sonra Phil Jackson ile anlaştı. 10 Kasım 2012 tarihinde Phil Jackson Los Angeles’taki evinde Jimmy Buss ve Kupchak ile buluştu, ve el sıkıştılar. Hatta Phil Jackson’un açıklamalarına göre gelecek sezonun planları bile masaya yatırılmıştı bu toplantıda. Sonra araya herşeyin süt liman olduğu 11 Kasım Pazar günü girdi ve 12 Kasım 2012 tarihi erken saatlerinde Lakers yönetimi, dizinden yeni ameliyat olan ve hatta hala hastanedeki yatağında yatmakta olan, koltuk değnekleri yardımı olmadan ayağa kalkamayan D’Antoni ile anlaştığını açıkladı.

Bu olaya en çok Phil Jackson şaşırdı. Hatta aynı gün konuk olduğu ESPN radyo programında kırgınlığını açık açık söyledi.

Phil Jackson, Lakers‘ın başındayken Dwight Howard‘ın Lakers’a gelmesini istiyordu. Çünkü onun gözünde, Shaq‘in gitmesiyle oluşan boşluğu doldurabilecek tek oyuncu Dwight’tı. Bunu katıldığı davetlerde, konuşmalarda, basın toplantılarında açık açık söyleyen Phil Jackson bir anlamda Dwight’ın LA’e gelmesinin de baş sebeplerinden biriydi. Zen Master ortamın oluşmasına rağmen, göreve getirilmeyişine çok içerledi ve nişanlısı Jeanie Buss’ın baskısına rağmen artık takım çalıştırmayacağını açıkladı.

Ne olduysa bu saatten sonra oldu.

Başından beri Lakers yönetimiyle Phil Jackson pazarlığı yapan, ve Phil Jackson’un 3’lü oyun planında kendisinin parlayacağına inanan Dwight‘ın yüzü asıldı. Çünkü D’Antoni‘yi tanıyor, sistemini biliyordu, ve hocanın özellikle Phoenix Suns ile New York Knicks karnesi, bir anlamda Lakers gemisinin yürümeyeceğini gösteriyordu.

Peki kimdi D’Antoni? Gerçekten Lakers’a uygun bir hoca mıydı? Tercih doğru muydu? Yarın da bunları yazacağım..

 

Şimdilik iyi günler,

 

Burak Yarkent / Los Angeles

[email protected]

 

 

İLGİLİ YAZILAR

 

Lakers Bugünlere Nasıl Geldi (Lakers Yazı Dizisi 1. Bölüm)

 

 

 

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?