Jimmy en eski memurumuz

Türkiye Cumhuriyeti’nin en uzun süredir çalışan devlet memuru bir Amerikalı. Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’nde ofisboy olarak işe başlayan James Burns, 61 yıldır aynı yerde dirsek çürütüyor.

TÜRK diplomatların “Jimmy” diye hitap ettikleri 83 yaşındaki James Burns, Türk daimi temsilciliğinin New York’un ünlü “Empire State” gökdeleninin 63’üncü katında bulunduğu dönemde bir arkadaşının tavsiyesi ile işe başlamış. Ağustos 1950’de göreve başladığında Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) temsilcisinin Büyükelçi Selim Sarper olduğunu hatırlamakta zorlanmayan Jimmy, dönemin başbakanı ya da cumhurbaşkanlarının isimlerini pek hatırlayamıyor.

4 saat çalışıyor

Jimmy, ilerleyen yaşı nedeniyle artık günde sadece 4 saat çalıştığını, her sabah toplantı masasını, günlük gazeteleri, BM bültenlerini, gündem konularını içeren dosyalarla organize ettiğini, banka işleri, posta gönderme ve dağıtma işlerine baktığını söyledi.

Hayatında hiç evlenmeyen ve yakın akrabası bulunmayan Jimmy, New York’un Brooklyn semtinde yaşıyor. Her sabah trenle işe gelip, günlük işlerini tamamladıktan sonra öğlene doğru daimi temsilciliğimizden ayrılıyor. Artık işi bırakma vaktinin geldiğini, ancak Türk diplomatların kendisini bırakmak istemediğini belirten Jimmy, “Ben Türkler olmadan, onlar bensiz yapamıyor. Ama, artık memleketim Dallas’a dönme vaktim geliyor. Ne zaman giderim bilmiyorum” dedi.

Türkiye’ye hiç gitmedim

61 YIL boyunca yüzlerce Türk diplomat ve vatandaşıyla büyük dostluklar kuran ve herkesin kalbini kazanan Jimmy, Türkiye’ye hiç gitmemesine rağmen, evi Türkiye’den gelen kartpostallarla dolu. Jimmy, aynı zamanda Birleşmiş Milletler binasına giriş-çıkış yapan en eski görevli. BM kapısında kartı boynunda asılı olmasa bile onu kimse geri çevirmiyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?