John Carter filmi 200 milyon dolarlık fiyasko çıktı

Walt Disney, John Carter filminden 200 milyon dolar zarar etmeyi beklediğini açıkladı.

John Carter filmi 200 milyon dolarlık fiyasko çıktı

Bu beklentinin gerçekleşmesi halinde, bir yüzbaşının Mars serüvenini anlatan John Carter, sinema tarihininen büyük fiyaskolarından biri olacak. Açıklamadan sonra Disney’in hisseleri yüzde 1 oranında değer kaybetti.

Bununla birlikteşirketin televizyonkanalları sayesinde yılın ilk üç ayında önemli miktarda kar açıklaması bekleniyor. John Carter filmi 250 milyon dolara yapıldı. Disney filminpazarlaması için de 100 milyon dolar harcadı.

Ancak Taylor Kitsch’in başrol oynadığı film, eleştirmenlerce vasat bulundu. New York Time Out dergisi film için “Öldüresiye sıkıcı” dedi.

Film, dünya genelinde 184 milyon dolarlık hasılat yaptı. Hasılatın genelde yarıya yakını sinema sahiplerine kalıyor. Stüdyolar mali detayları fazla açıklamadığı için filmlerin zararlarını kıyaslamak zor. Ayrıca enflasyonun hesaba katılması gerekiyor.

Ancak Hollywood Reporter’a göre geçen yıl en fazla kaybeden film “Mars needs Moms” (Marslılar, Annem ve Ben) oldu. 150 milyon dolara mal olan film sadece 39 milyon dolarlık gişe hasılatı elde etti.

Disney bu yıl içinde çıkacak diğer büyük bütçeli filmlerinde büyük başarı elde etmeyi umuyor. The Avangers (Yenilmezler) filminin Mayıs’ta gösterime girmesi bekleniyor. Haziran’da da Disney Pixar’ın Brave filmini çıkaracağı belirtiliyor.

1 YORUM

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?