Jolie: Gördüğüm en iyi kamp

Ünlü aktris ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Özel Temsilcisi Angelina Jolie, Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin kaldığı Öncüpınar’daki konteyner kentini ziyaret etti. Jolie, Türkiye’nin büyük bir cömertlik göstererek böyle bir kamp kurduğunu belirterek, “Hiçbir yerde bunun gibi bir kamp görmedim” dedi.

Yaklaşık 12 bin 500 kişinin kaldığı Öncüpınar’daki konteyner kente gelişinde Kilis Valisi Süleyman Tapsız ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerince karşılanan Jolie ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, kampla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

SURİYELİLERİN HİKAYESİ JOLIE’Yİ AĞLATTI

Ürdün ve Lübnan’ın ardından Türkiye’ye geçen Jolie, Suriyeli aileleri konteyner evlerinde ziyaret ettikten sonra kreş, anaokulu ve hastaneyi de gezdi.

Basına kapalı gerçekleşen ziyaretlerin sonunda gazetecilere açıklama yapan Guterres, AFAD Kilis Konaklama Tesisleri’nde barınma, sağlık ve eğitim gibi alanlarda verilen hizmetlerin insan onuruna yakışır kalitede olduğunu belirtti. Dünyanın birçok yerinde temel ihtiyaçların karşılanması konusunda bu kaliteyi sağlamanın mümkün olmadığına dikkati çeken Guterres, “Türk hükümetine bu konuda minnettarım. Bu örneğin büyük bir cömertliği gösterdiğinin farkındayım. Suriye halkı bu cömertliği hak ediyor. BM Mülteciler Yüksek Komiseri olarak Kilis’teki bu kampta gördüklerimden çok memnunum” dedi.

Uluslararası toplumun, Türkiye, Ürdün, Irak ve Lübnan gibi çok sayıda Suriyeli’nin bulunduğu yerlerde, bunu tek başına yapmanın mümkün olmadığını görmesi gerektiğini kaydeden Guterres, “Uluslararası toplumun bu yüksek standartların sürdürülmesi ve her yerde hayata geçmesi için dayanışma içinde olması ve destek vermesi gerekiyor” diye konuştu.

“HİÇBİR YERDE BÖYLE BİR KAMP GÖRMEDİM”

Gazetecilere konuşan Jolie Türkiye’ye ve Türk halkına, büyük acı çeken bu ailelere sınırlarını açtığı için teşekkür ederek sözlerine başladı.

Yaklaşık bir yıl önce de Türkiye’ye geldiğini anımsatan dünyaca ünlü aktris, şunları söyledi:

“Şimdi ondan on kat daha fazla sığınmacı var. Çok minnettarız. Bugün çok sayıda aileyle ve çocukla da görüştüm. Aileler ve çocuklar da Türk halkına ve Türk hükümetine aynı şekilde minnettarlar. Çok duygusallar ve Suriye’de yaşananlardan dolayı büyük endişe duyuyorlar, Suriye’de kalan aileleri ve arkadaşlarını merak ediyorlar.”

Bir soru üzerine ise Jolie, “Türk hükümeti büyük cömertlik göstererek bu olağanüstü kampı kurmuş. Gerçekten çoketkileyici. Guterres’in söylediği gibi hepimiz ülkelerinden kaçmak zorunda kalan ailelerin barındırılması için bu şartlarda kamplar olmasını umut ediyoruz. Hiçbir yerde bunun gibi bir kamp görmedim” diye konuştu.

ISLAHİYE’Yİ DE ZİYARET ETTİ

BM’ye ait ciplerle konvoy halinde konteyner kente gelen heyet, 4 saatlik ziyaretin ardından Islahiye’deki çadır kente geçti.

Jolie ve Guterres’i, tesislerin girişinde İlçe Kaymakamı Osman Beyazyıldız, Belediye Başkanı Malike Uludağ ve diğer yetkililer karşıladı.

BM heyetinin konteyner kentte, sahra hastanesini ziyaret edip sosyal tesislerdeki Suriyelilerle görüşeceği belirtildi.

Bu arada BM heyetinin kampa gelişi öncesinde bölgede yoğun güvenlik önlemi alındı.

BMMYK’nin, Nisan ayında çalışmalarından dolayı iyi niyet elçiliğinden özel elçiliğe terfi ettirdiği Jolie, geçtiğimiz yıl da Hatay’daki mülteci kamplarını ziyaret etmişti. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?