JP Morgan tavsiyesinde Türkiye için hem olumlu hem negatif tablo çizdi

JP Morgan tavsiyesinde Türkiye için hem olumlu hem negatif tablo çizdi

JP Morgan Cazenove’nın, varlık tahsisatında Türkiye için tavsiyesinin ‘Ağırlığını arttır’ olduğu bildirildi. JP’nin raporunda Türkiye’de işsizliğin gelecek yıl yüzde 0.5 oranında artacağı da ileri sürüldü.

PMorgan Cazenove’nin bugün yayınladığı Orta-Doğu Avrupa OrtaDoğu Afrika (CEEMEA) strateji raporunda temmuz ayında başlayan rallinin merkez bankalarının yardımı ile ağustos ayında hızlanarak devam ettiği belirtilerek, varlık tahsisatında Türkiye ve Güney Afrika için tavsiyenin  ‘ağırlığını artır’ olduğu belirtildi.

Euro Bölgesi’ndeki resesyondan darbe alan Orta Avrupa ülkeleri için tavsiyenin ‘ağırlığını azalt’ olduğu ortamda, Rusya ve Mısır için ise tavsiye ‘nötr’ olarak devam ediyor. JPMorgan Cazenove’nun CEEMEA Top 10 hisse listesinde ise Türkiye’den  Garanti Bankası, YKB ve Koç Holding yer aldı.

JPMorgan Cazenove’nin Garanti Bankası için tavsiyesi ‘ağırlığını artır’, fiyat hedefi 8.30 TL. YKB için tavsiyesi ‘ağırlığını artır’, fiyat hedefi 3.97 TL. Koç Holding için tavsiyesi ‘ağırlığını artır’, fiyat hedefi 7.43 TL JP Morgan’ın Orta Asya, Doğu Avrupa ve Ortadoğu ve Afrika (CEEMEA) ülkelerinin ekonomilerinin görünümleri üzerine yayınlandığı raporda, Türkiye’de cari açığın gayri safi yurtiçi hasılaya oranının bu yılın sonunda yüzde 8,8 oranında gerçekeşeceği, 2013 yılında ise yüzde 8,2’ye gerileyeceği belirtildi.

Türkiye’nin halihazırda döviz rezervlerinin 88 milyar dolar olduğu belirtilen raporda, işsizlikle ilgili öngörülere de yer verildi. Raporda, bu yılın sonunda işsizliğin yüzde 10 oranında gerçekleşeceği, 2013 yılında ise bu oranın yüzde 10,5’e çıkacağı öngörüsünde bulunuldu. 2012 yıl sonunda, Türkiye’nin bütçe açığının GSYH’a oranının 1,7, 2013’te ise 2,0 olacağı tahmin edildi. Türkiye’nin kamu borcunun ise bu yıl sonu itibariyle GSHH’nın yüzde 36’sı düzeyinde gerçekleşeceği, önümüzdeki yıl ise oranın yüzde 34,6’ya gerileyeceği öngörüsünde bulunuldu.

Raporda, Polonya’nın da halihazırda 93 milyar dolar seviyesinde döviz rezervinin olduğu belirtilirken, 2012 yılının sonunda GSYH’nin yüzde 4,5 oranında cari açık vereceği, bu oranın 2013 yılında yüzde 4,3’e gerileyeceği tahminine yer verildi. Gelişmekte olan ekonomilerin başını çeken Çin’in ise 2012 yıl sonunda GSYH’sına oranla yüzde 2,3 seviyesinde cari açık vereceği, bu oranın önümüzdeki sene yüzde 2,6’ya ulaşacağı ifade edildi. Çin’de 2012 yıl sonunda işsizlik oranının 2012 ve 2013 yıllarında yüzde 4 seviyesinde seyredeceği, Çin ekonomisinin bu yılın sonunda yüzde 1,3, gelecek sene ise yüzde 1 oranında bütçe açığı vermesinin beklendiği belirtildi.

Raporda, Çin ekonomisinde kamu borcunun ise 2012 yılında GSYH’ya oranla yüzde 22 oranında gerçekleşmesi ve kamu borcunun 2013 yıl sonunda yüzde 19,4 oranında gerilemesi beklentisi ifade edildi. JP Morgan’ın raporunda, Hindistan ekonomisine dair beklentilere de yer verildi. Raporda, Hindistan ekonomisinin 2012 yılında cari açığının GSYH’nın yüzde 3,2’si oranında gerçekleşeceği, bu oranın 2013 yılındaysa yüzde 2,9’a gerileyeceği öngörüleri ifade edildi.

Hindistan’ın bu yılın sonunda bütçe açığının yüzde 8,3 oranında gerçekleşmesi ve bu oranın önümüzdeki yıl yüzde 8,2’ye gerilemesi beklendiği ifade edildi. Ülkenin kamu borcunun ise GSYH’ya oranla, bu yılın sonunda yüzde 67,6’ya ulaşması, 2013 yılı sonunda bu oranın yüzde 66,8’e gerilemesinin beklendiği belirtildi.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?