Kadına Şiddet ‘i Şikayet Edin !

Kadına Şiddet ‘i Şikayet Edin. 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü.

Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ nedeni ile 2010 yılında yazmış olduğum yazımı yeniden duyurmak istedim çünkü herşey aynı hiç bir şey değişmemiş

‘ Would you report domestic violence? Please call 999 ‘

Sevgili okuyucular,

25 Kasım ‘Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ nedeni ile 2010 yılında yazmış olduğum yazımı yeniden duyurmak istedim çünkü herşey aynı hiç bir şey değişmemiş …

‘Aile içi şiddet’i önlemek için sizlere hukukçulardan daha çok görev düştüğünü hatırlatmak istiyorum. Yukardaki ingilizce yazıyı,

‘ Would you report domestic violence? Please call 999 ‘Metropolitan Police teşkilatı bütün kadınların duymasını istiyor.

Siz duydunuz mu? Duyduysanız, uyguluyormusunuz? lütfen uygulayın, haber verin gerisine siz karışmıyacaksınız.

Aile içi şiddet gören kadınlar sizlerin aralarında yıllarca gizleniyorlar ve sizler onları belkide her gün görüyorsunuz aslında. Etrafınızdaki yakın arkadaşlarınıza, komşularınıza, akrabalarınıza, iş arkadaşlarınıza çok dikkat ederseniz onları göreceksiniz. Kimlerin yüzlerinde, bedenlerinin görünen yerlerinde morluklar, kızarıklıklar, yaralar var ? hangi tanıdığınız ‘ ne oldu sana? ‘ diye sorduğunuzda size düştüğünü, kapının çarptığını, çocuğun oynarken kazara oyuncağını çarptığını gözünü morarttığını vs.. söylüyor ?

Bu kadınlara , bu genç kızlara çok dikkat edin ve onları koruyun. Çünkü bu acıları onlara yaşatanlar en yakınları, onları koruması gereken kişiler aslında. Bu nedenle büyük çoğunluk zaten hastanelik olmadan , polis karışmadan ne şikayet ediyor ne de en yakını ile bu konuyu paylaşıyor. Ailelerini şikayet etmek onlara zor geldiği için utanıyorlar. Utanması gereken onlara bu insanlık dışı şiddeti uygulanlar olduğu halde. Şiddete uğrayanlar tanıdıklarınızı yarğılamadan , korkutmadan ilgilenmelisiniz. Şiddetin suç olduğunu, aile ile bir ilgisi bulunmadığını anlatmalısınız. Babamdır, annemdir, abimdir, ablamdır beni döver diye bir düşünce yanlıştır.

Dayak ve taciz suçtur. Eğer tanıdığınız birilerinin ve tanımadığınız komşunuzun karısını, çocuklarını dövdüğünü duyarsanız hemen polisi arayın. Isim vermek zorunda değilsiniz , kimseye şahitlik yapmanız da gerekmemektedir. Sadece acil hattı arayarak [ 999 ]
‘ I want to report domestic violence ‘ diyerek yetkilileri acil olarak harakete geçirin. Gazetelerden karısını, kızını bıçakla öldüren haberlerde yakınınızın adını bir gün okumak istemiyorsanız bunu insanlık adına yapmanız gerekmektedir. Korkmayın size hiç bir şey olmayacak, tanıdığınızı da koruma altına almış olacaksınız.

Size şimdi de yasaları özetleyeyim. Yasalar evli yada birlikte yaşayanlar karşısında aynı muameleyi yapmaktadır. Aile deyince evli olmak gerekmiyor. Hatta eski eşiniz dahi sizi taciz ediyorsa, ‘Tacizden korunma yasası’ ile korunabilirsiniz. Mesela eski eşiniz ayrıldığınız halde hala sık sık evinizin veya işyerinizin önüne gelerek yada sık sık telefon açıyorsa bu tacizdir. Sadece fizikli şiddet değil, sizi korkutuyorsa, hakaret ediyorsa sözlü şiddet uyguluyorsa hepsinden korunabilirsiniz.

Taciz etmeme emri hemen acilen çıkartılabilir. Mahkemeye başvuru ile hemen yapılabilmektedir. Göçmen kadınlar kocasının izniyle kaldığı için genelde durumunu anlatamıyor, çekiniyor. Ancak mahkeme dayak atanı evden 6 ay uzaklaştırma yetkisi alıp, o kişinin o eve gelmemesini sağlayabiliyor. Bu kişi için eve 100 metreden fazla yaklaşamamak cezasıda çıkartılabilir. Mahalle doktorundan rapor alınması da çok önemli. Bu durumdaki kadınların oturma vizeleri de hemen kocalarından bağımsız veriliyor. Bu konuda bana yazabilirsiniz.

Bu yasaları sizlere her fırsatta hatırlatmak istiyorum ki sizlerde etrafınızdaki şiddet gören tanıdıklarınızı yakınlarınızı koruyun. Hiç bir canlının insan ya da hayvan , kadın yada erkek şiddet görmesine izin vermeyin. Bana [email protected] e-mail adresinden yazabilirsiniz.

Sevgi dolu günler diliyorum.

Aynur Gökyıldız / London
[email protected] 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?