Kadını dövün fetvası inanç özgürlüğü

İSVİÇRE’nin Basel kentinde yaşayan Aziz Osmanoğlu, bir televizyon programında, “Seks istemeyen kadın dövülmelidir. Kuran böyle emrediyor” dediği için mahkeme önüne çıktı.

2010 yılı Nisan ayında İsviçre birinci TV kanalı SF1’de, Müslümanlarla ilgili bir belgesele kara çarşaf giyen karısı ve türban takan iki küçük kızı ile konuk olan Osmanoğlu (35), “Burada yaşayan Müslümanlara şeriat uygulanmalı. Kocasına itaat etmeyen kadınlar dövülmeli. Kocası seks isteyen kadın, olumlu cevap vermez ise dövülmeli ya da kocanın başka kadına gitmesine ses çıkarılmamalı” dedi.

Maaşı da devletten

Bunun üzerine harekete geçen savcılık, Osmanoğlu’nun cezalandırılmasını istedi. Ancak geçen çarşamba günü görülen son duruşmada mahkeme, ifade özgürlüğü ve dini inanç serbestisi ilkesi gereği, Osmanoğlu’nu beraat ettirdi. Savcı bir üst mahkemeye itiraz edeceğini bildirdi. Bir sosyal yardım fonundan geçimini sağlayan Osmanoğlu’nun 8 ve 10 yaşlarındaki küçük kızları, yüzme derslerine günah olduğu için katılmıyor. Kızlar, anneleri gibi kara çarşaf giymek istediklerini, başka bir kıyafetin kadınlar için günah olduğuna inandıklarını belirtiyorlar.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?