Kadınlar hala ilginizi çekiyor mu? Elbette

Tibetli Budistlerin ruhani ve siyasi lideri Dalay Lama, dün gece CNN’de Piers Morgan’ın konuğu oldu. Dalay Lama Çin’de değişen siyasi manzaradan, kadınların kendisi için hala baştan çıkarıcı olduğuna kadar birçok çarpıcı şey söyledi.

Arap Baharı protestolarını teoride desteklediğini belirten Dalay Lama, “En temel amaçlarını gerçeğe dönüştürdüler. Şimdi siyasi duruşu ne olursa olsun bütün güçlerin bir araya gelme zamanı. Birlikte çalışmalılar, bu çok önemli” dedi.

“Dünya şu lidere ya da bu lidere değil, insanlığa aittir. Her ülke de kendi halkına aittir” diyen Dalay Lama, ABD gibi demokratik ülkelerde bile liderlerin bazen bu durumu unuttuğunu ifade etti.

Dalay Lama, “Bazen liderler uzağı göremiyor. Sadece bir sonraki seçimleri düşünerek hareket ediyorlar” diye konuştu.

62 YILDIR BAŞTA
Dalay Lama, 1950 yılında, 15 yaşındayken Tibet’in lideri oldu. Aynı yıl Çin orduları Tibet’i işgal etti. Dalay Lama, Çin yönetimiyle Tibet’in özerkliği konusunda birçok görüşme yaptı ancak başarı sağlayamadı.

1959 yılında Tibet’ten kaçarak Hindistan’a sığınan Dalay Lama, Çin ile Tibet arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi üzerine tam bağımsızlık hedeflerinin gerçekçi olmadığını kabullendi ancak Tibetlilere daha fazla hak verilmesi için çalışmalarını sürdürdü.

ÇİN’E MESAJ
CNN röportajında, onlarca Tibetlinin Çin’i protesto amacıyla kendisini yakmasını “çok üzücü” bulduğunu belirtti. Geçtiğimiz yıl da sürgündeki Tibetliler nezdinde siyasi sorumluluklarından çekildiğini açıklayan Dalay Lama, Çinli liderlerin Tibet’teki ve ülkenin diğer sorunlu bölgelerindeki sorunları çözmek için “daha gerçekçi” bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini söyledi.

Çin’de sansür uygulamalarına bir son verilmesini de isteyen Dalay Lama, “Çin halkı doğruyu yanlıştan ayırt etme kapasitesine sahiptir. Çin halkının gerçeği bilmeye hakkı vardır” dedi.

“KADINLAR HALA İLGİMİ ÇEKİYOR”
Dalay Lama, Morgan’la olan sohbetinde özel hayatıyla ilgili ilginç şeyler de söyledi. Bekaret yemini etmiş olsa da zaman zaman kadınları gördüğünde etkilendiğini belirten Dalay Lama, “Elbette, bazen gördüğüm insanlar hakkında, ‘Çok güzel’ diye düşünmekten kendimi alamıyorum” dedi.

Bununla birlikte rüyalarında bile kendi kendine siyasi rolünü hatırlattığını ifade eden Dalay Lama, “Ben Dalay Lama’yım, her zaman hatırlıyorum. Ben bir rahibim, her zaman rahip olacağım” dedi.

“GEORGE BUSH ÇOK İYİ BİR İNSAN”
Film izlemediğini, müzik dinlemediğini belirten Dalay Lama, hiçbir zaman uyuşturucu ya da içki tüketmediğini de ifade etti. Ancak bir kez şarabın tadına baktığını anlatan Dalay Lama, “Çok küçüktüm. Yedi ya da sekiz yaşında olmalıyım. Bir akşam geç saatlerde oyun oynuyordum. Sonra elinde iki şişeyle gelen birini gördüm. Hemen ona doğru koştum, parmağımı şişeye soktum. Tadı çok güzeldi” dedi.

Hayranlık duyduğu dünya liderleriyle ilgili soruya cevaben de Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela ile ABD eski Başkanı George W. Bush’un adını veren Dalay Lama, “Amerikan başkanı olarak değil, o açıdan bazı politikalarının pek başarılı olmadığını söyleyebiliriz. Ancak bir insan olarak, çok iyi bir insan. Onu çok seviyorum” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?