Kalp Sağlığı ve Kalp Hastalıkları

Kalp Sağlığı ve Kalp Hastalıkları
Kalp Sağlığı Ve Kalp Hastalıkları ile bilinmesi gereken önemli bilgiler.

Kalp sağlığı, sonuçları direk olarak hayatımızı etkileyecek olan bir unsurdur.

Son zamanlarda, görülme sıklığı artarken, görülme yaşında da düşüş gözlenmiştir. Bu yazımızda kalp sağlığı ile bilinmesi gereken önemli bilgiler veriyoruz.

Kalp Hastalıkları

Hangi insanlar kalp hastaları olarak nitelendirilir?

• Kalp kapak bozuklukları çekenler.
• Kalp yetmezliği yaşayanlar.
• Aorttaki daralmalardan şikayet edenler.
• Sık göğüs ağrısı yaşayanlar.
• Kalp krizi geçirmiş insanlar.
• Yüksek veya düşük tansiyon sorunu çeken insanlar, genel olarak kalp hastaları olarak bilinir.

Kalp hastalarının dikkat etmesi gerekenler;

Stresten ve depresyondan uzak durun!

Çünkü stresin arttığı durumlarda, hem vücudumuzda bütün kasların kasılması artar hem de, stresle birlikte artan adrenalin gibi hormonlar, tansiyonu yükseltir ve kalbin daha fazla çalışmasına neden olurlar. Ayrıca, stresle birlikte artan hormonlar, damarların sertleşmesine ve sonuçta tıkanmasına neden olabilir. Stres ve depresyon, kalp krizi gibi rahatsızlıklara neden olabilen ruh halleridir.
kalp-sagligi-ve-kalp-hastaliklari

Şişmanlıktan veya aşırı kilodan uzak durun!

Şişmanlıkla birlikte kalp daha fazla yorulur çünkü artan yağ dokusunu beslemek için çok çalışmalıdır. Size tavsiyemiz, Zaten hastalıklardan dolayı yıpranmış kalbinizi, daha da yormamak için fazla kilolardan uzak durmanızdır. Yeri gelmişken; kalp rahatsızlığı olmayan insanların da fazla kilolardan uzak durmaları gerektiğini belirtelim. Çünkü kalp ve damar hastalıklarının en önemli nedenlerinden biride şişmanlıktır.

Sigara kullanmayın!

Kalp hastalarının kesinlikle, sigara kullanmaması gerekir çünkü sigara çoğu kalp hastalığının birinci sebebidir. Sigara kullanımı, kalp yetmezliği dahil birçok kalp hastalığına neden olur. Ayrıca sigara, koroner arter yani kalbi besleyen damarın tıkanmasına en çok sebep olan etkendir. Sigara sadece damar tıkanıklarına, kalp yetmezliğine neden olmaz, yüksek tansiyona, kalp krizine ve damar sertliğine de neden olur. Özellikle yaşlılarda çok fazla görülen, yüksek tansiyonun sebebi çoğu zaman sigara kullanımıdır.

Yeşil çay tercih edin!

Yeşil çay, siyah çaya göre daha sağlıklıdır. Ayrıca yeşil çayın damar rahatsızlıklarını engelleyici özelliği vardır. Özellikle artan sigara kullanımı ile ortaya çıkan damar sertliği gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olarak yeşil çay tercih edilen bir üründür.

Yaz aylarında daha fazla sıvı alın!

Yaz aylarında artan terleme ile, vücudumuzda sıvı miktarı azalır. Vücudumuzda sıvı miktarı azaldığı zaman özellikle kalbi çok fazla etkileyen dolaşım sorunları ortaya çıkabilir. Bu yüzden yaz aylarında terleme ile artan sıvı kaybını, daha fazla sıvı alarak dengeleyin.

İlaçlarınızı düzenli kullanın!

Çoğu kalp hastalığının ilaçlarını kişi hayatı boyunca kullanılır. Çünkü hastaya verilen ilaçların hayati derecede önemi vardır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken konu kalp ilaçlarının zamanında kullanılması gerektiğidir. Her gün aynı saatte alınan ilaçlar kanda aynı zaman diliminde yoğunlaşacak ve bu da kalbin düzene girmesini sağlayacaktır. Böylece kalp krizi, göğüs ağrısı gibi istenmeyen durumların görülme ihtimali azalacaktır.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?