Kanser tedavisinde büyük adım

canser big data

Amerikan Klinik Onkoloji Topluluğu’na (ASCO) bağlı olarak çalışmalarını sürdüren bilim adamları Kanser tedavisinde ‘Big Data’ teknolojisinden yararlanacak.

Amerikan Klinik Onkoloji Topluluğu’na (ASCO) bağlı olarak çalışmalarını sürdüren bilim adamları, kanser tedavisinde en doğru ve en etkili tedaviyi uygulamak için ‘Big Data’ teknolojisinden yararlanacak. Bu teknoloji sayesinde milyonlarca kanserli hastadan toplanan veriler karşılaştırılacak ve en isabetli tedavi hastaya uygulanacak.

Kanser tedavisinde büyük adım

Kanser tedavisi üzerine çalışmalar yürüten bu topluluk, CancerLinQ adı verilen sistemin prototipini başarıyla tamamladı. Bu sistemde, dünyanın dört bir yanındaki hastalardan toplanan milyonlarca veri, hastaların kimlik bilgileri gizlenerek ve çeşitli kriterler gözetilerek kıyaslanacak. Benzerlikler ve farklılıklar ayırt edildikten sonra hızlı bir analiz sayesinde, uygulanacak tedavinin yol haritası belirlenecek. Bu teknoloji ile kanser tedavisinde zaman kazanmayı hedefleyen doktorlar, yanlış tedavi riskini de en aza indirgeyecek.

Sisteme kayıtlı olan veriler, birbirlerinden bağımsız serverlar ve dosyalarda kilitli halde saklanıyor. Hastaların bilgilerinin ifşa edilmesi, en büyük endişe unsuru olurken ASCO topluluğunun koordinatörlüğünü yürüten Sandra Swain, bu konuda güvence verdi. En son teknolojiler ile hastaların bilgilerinin muhafaza edildiğini belirten Swain, analizlerin de yasal bir biçimde yapılacağını belirtti.

CancerLinQ sistemi, şu anda yüz bin hastanın verilerini karşılaştırarak göğüs kanseri üzerine çalışmalar yürüten doktorlara veri sağlıyor. Toplanan bilgiler, şu aşamada hastaların kişisel bilgilerini içermiyor.

Laboratuar sonuçları ve doktorların notlarını anlık olarak sisteme aktararak bir havuzda bu bilgileri toplayan sistem, karmaşık halde bulunan verileri BigData teknolojisi sayesinde depoluyor. Karmaşık algoritmalar ve bilgisayar teknolojilerinin kullanıldığı bu sistem, bilgisayar mühendisleri, fizikçiler ve doktorların bir araya gelmesi ile geliştirildi.

Vücutta bulunan kanserin karakteristiğini, buna uygun tedavi yöntemini ve diğer tüm sonuçları anında analiz eden sistem, kişiye uygun tedavi önerileri de geliştiriyor.

BİG DATA SİSTEMİ NEDİR?

Bilginin günden güne hızla artması, ‘bilgi çöplüğü’ şeklinde bir kavramın ortaya çıkmasına neden oldu. Bunun üzerine yürütülen çalışmalar sonucunda bu bilgilerin daha sistematik bir biçimde depolamayı hedefleyen bir teknoloji üretildi. Big Data adı verilen bu teknoloji sayesinde toplumsal medya paylaşımları, ağ günlükleri, bloglar, fotoğraf, video, log dosyaları gibi değişik kaynaklardan toparlanan veriler, anlamlı ve işlenebilir bir hale getirilebiliyor. Karmaşık bilgileri düzenli bir biçimde saklamaya yarayan bu teknoloji, yığın halde olan bilgilerin kullanılabilmesini sağlıyor.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?