Kanserde ası 2020’de hazır

Farelerde meme tümörünü yüzde 80 yok eden bir aşı geliştirildi. Kanser aşısı, her şey yolunda giderse, 2020’de insan hayatı kurtaracak.

AMERİKAN PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) dergisinde yayımlanan araştırmaya göre Georgia Üniversitesi’nde geliştirilen aşı farelerde bağışıklık sistemini güçlendirerek meme kanseri tümörünün yüzde 80 küçülmesini sağladı. Aşı meme, pankreas, kolon, yumurtalık gibi en ölümcül kanser türlerinin yüzde 70’inden fazlasında bulunan MUC1 proteinini barındıran tümörlere saldırdı. Arizona’daki Mayo Klinik’te görevli araştırmacılardan profesör Sandra Gendler, “İlk kez, MUC1 gibi proteinler üzerindeki farklı şeker yapılarını yok edip öldürmek için bağışıklık sistemini eğiten bir aşı geliştirildi” dedi. Georgia Üniversitesi Kanser Merkezi’nde görevli profesör Geert-Jan Boons ise “Aşı güçlü bir bağışıklık yanıtı vermeyi sağlıyor. Bağışıklık sisteminin üç bileşenini aktivite ediyor. Böylece ortalama yüzde 80’e kadar tümör boyutunun küçültülmesi sağlandı” dedi.

2 yılda güvenlik testi

Araştırmacılar labatovuar ortamında, insan kanser hücrelerinde aşıyı test ederek çalışmaya devam ediyor. Aşının güvenliğinin test edilmesi için klinik testlerinin 2013’ün sonuna kadar başlayabileceği belirtiliyor. Her şey yolunda giderse aşı 2020’de yaygın kullanıma açılabilir.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?