Kaplan Türkiye yavaşlıyor mu

İngiltere’nin saygın gazetesi Independent, Türkiye’nin büyüme ve gelişmesini övdü, ama geleceğe dair şüphelerini dile getirdi.

Gazetenin uluslararası ödüllü muhabiri Patrick Cockburn’ün, Türkiye’ye gelip araştırma yaptıktan sonra hazırladığı haber-analiz, “Kaplan Türkiye yol ayrımında” başlığıyla yayımlandı. Haberde, “Türkiye son 10 yılın en büyük başarı hikâyelerinden biri. Ama giderek daha da otokratikleşen hükümeti, gelişmeyi yavaşlatmakta mı?” sorusu gündeme getirildi. Türk entelektüellerin görüşlerine de yer verilen uzun analizde, Türkiye’de yaşanan siyasi ve ekonomik dönüşümlerin bir gerçeğe tekabül ettiği, bunun da Türk “mucizesi” olduğu ifade edildi.

Tutuklu gazeteciler ve Dink gölgesi

Yazar Cockburn, Türkiye’nin bugün geldiği noktayıysa daha şüphe uyandırıcı olarak değerlendirdi. Giderek daha fazla sayıda gazetecinin tutuklanması ve suikaste kurban giden gazeteci Hrant Dink davası etrafında yaşanan gelişmelere de dikkat çekilen haberde, “Türkiye’nin yeni keşfedilen gücüne aşırı güven, dikkatleri, başta Kürt isyanını sona erdirme olmak üzere, esas meselelerden uzaklaştırdı” denildi.

Erdoğan otokratlaşıyor

Haberde, “büyük siyasi yeteneklerle” donandığı ifade edilen Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, “her geçen gün daha da otokratlaştığı” ifade edilirken, Ak Parti liderinin “kavgacı kişiliğinin Kürtlerle uzlaşmaya varmasına engel olduğu, ama bu inatçı tavrın da, güçlü devlet idealini seven Türklere çekici geldiği” vurgulandı. Analizin sonundaysa şu saptama yapıldı: “Türkiye Avrupa’nın hasta adamları arasına katılacak mı, bunu önümüzdeki yıl gösterecek. Aynı yıl, Türkiye’nin otokratik bir devlet olmaktan kurtulup kurtulmayacağının da işaretlerini verebilir.”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?