Karaciğer kanserinin tedavisi

Karaciğer kanserinin tedavisi

Karaciğer kanserinin tedavisi. 50 yaşın üstündeki erkeklerde görülen karaciğer kanserinin tedavisinde cerrahi işlem uygulanır.

Karaciğer kanserinin tedavisi

Çeşitli sebeplerden dolayı karaciğerin hasara uğramasından ya da sindirim yolu, göğüs ve akciğer kanserinin karaciğere sıçramasından dolayı husule gelen karaciğer kanseri genellikle 50 yaşın üstündeki erkeklerde görülen bir hastalıktır.

Hepatom ve kolanjiyokarsinom olarak iki türü bulunan karaciğer kanserinin hepatoma türü karaciğer hücrelerinde etkili olur ve uzun süren karaciğer hastalıklarında husule gelir.

Kolanjiyokarsinom türü ise kronik karaciğer hastalığı olmayan genç yaştaki kişileri etkiler ve safra kanallarında gelişim gösterir.

İlk evrelerde yorgunluk, iştahsızlık, kilo kaybı, karnın sağ üst kısmında hissedilen ağrılar gibi belirtileri bulunan karaciğer kanserinin ileri evrelerinde sarılık ve karnın sıvı birikmesinden dolayı şişmesi gibi şikayetler ortaya çıkar.

karaciger-kanseri-tedavisi

Bilgisayarlı tomografi, ultrason, karaciğer biyopsisi, manyetik rezonans görüntülenmesi ve anjiyografisi gibi testlerle tanısı konan karaciğer kanserinin tedavisinde cerrahi işlem uygulanır.

Karaciğer kanserinin tedavisinde hastalığın evresi göz önünde bulundurulur.

Eğer ki hastalık ilk evrelerdeyse ve tümör karaciğerin dışına çok fazla sıçramamışsa ameliyat umut verici bir tedavidir.

Karaciğer tümörünün safra kanalını engellediği durumlarda cerrahi müdahaleye başvurulur.

Tümör çok yayılmamış ise karaciğer naklide tedavi yöntemleri arasındadır.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?