Karar sivil iradenin

ABD’ye ilk resmi ziyaretini geçen hafta yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Ankara’nın Suriye konusunda atacağı her adım için karar mercii olarak hükümeti işaret etti.

Ankara’nın Esad karşıtı sert söylemine rağmen ABD’deki diplomatik gözlemciler, Türkiye’nin tek taraflı, radikal adımlar atma noktasına geleceğine ihtimal vermiyor.

4 günlük ziyarette ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey ile birlikte heyetlerarası görüşmelere başkanlık eden Özel, Pentagon’da diğer kuvvet komutanları ile de biraraya gelmişti. Özel’in Irak, Suriye, İran, NATO zirvesi ve füze kalkanı dosyalarını birlikte ele aldığı isimlerden biri de Savunma Bakanı Leon Pannetta idi. Bu görüşmenin en kritik mesajı ise Orgeneral Özel’in masadaki dosyalarla ilgili karar mekanizmasında sivil iradeye yaptığı vurgu oldu. Görüşmede Panetta Suriye konusunda kişisel görüşünü sorunca Özel Esad rejimini hedef alacak herhangi bir dış müdahale kararının uluslararası anlaşmalar çerçevesinde ve meşru olması gerektiğini belirtti. Ancak Özel, Türkiye’nin Suriye konusunda atacağı her adımın siyasi iradece belirleneceğinin altını çizdi.

ABD seçime kadar gönülsüz

Görüşmelerde askeri müdahale seçeneği somut bir şekilde ele alınmadı. Ancak Amerikan tarafı Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimi sona erene kadar radikal bir adım konusunda hevesli olmadığı mesajı verdi. Diplomatik kaynaklar, Özel’in temaslarında Ankara ile Washington’ın Suriye meselesine aynı perspektiften baktığının bir kez daha ortaya çıktığını belirtti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?