Karikatür saldırısı davasında karar çıktı

Danimarka’da mahkeme, 2005 yılında Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürler yayımlayan bir gazeteye bombalı saldırı girişiminde bulundukları öne sürülen dört kişiyi suçlu buldu.

İsveç’te yaşayan dört kişi,Aralık 2010’da Jyllands-Posten gazetesinin Kopenhag’da bulunan binasını hedef alan saldırıyı gerçekleştiremeden birkaç saat önce tutuklanmıştı.

O tarihten beri İsveçli ve Danimarkalı istihbarat kurumlarının denetimi altında olan zanlılar, terör suçlamalarını reddetmişti. Ancak zanlılardan biri yasadışı silah bulundurma suçunu kabul etti.

16 YIL BEKLENİYOR
Tutuklandıkları sırada üzerlerinde bir makineli tüfek, bir tabanca ve çokça mühimmat bulunan saldırganlar 16 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

Danimarka polisi, Jyllands-Posten gazetesine yönelik saldırının amacının “mümkün olduğunca çok kişiyi öldürmek” olduğunu söyledi.

Jyllands-Posten, daha sonra başka gazetelerde de yayımlanan karikatürleri 2005’te yayımladığında büyük tartışmalara neden olmuş, Ortadoğu, Afrika ve Asya’da birçok ülkede protesto edilmişti.

İKİNCİ TUTUKLAMA
Geçtiğimiz hafta Somali kökenli iki Danimarkalı kardeş, karikatürlerle ilgili bir saldırı planladıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.

Karikatürist Kurt Westergaard’ı 2010’da bir baltayla öldürmeye teşebbüs ettiği gerekçesiyle de bir Somalili 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?