Karzai: Katar’da ofis açılmasını memnuniyetle karşılarız

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Taliban’ın ABD’yle görüşmeler için Katar’da bir temsilcilik açması yönündeki bir anlaşmayı memnuniyetle karşılayacağını ifade etti.

Yapılan yazılı açıklamada, “Afganistan, Katar’da Taliban ofisi açılmasıyla sonuçlanacak ABD-Taliban müzakerelerine destek vermektedir” ifadesi kullanıldı. Kabil hükümetinin, Afganistan’daki kanlı çatışmalara son vereceğine inandığı için temsilciliğin açılmasını desteklediği belirtildi.

Taliban’ın ABD ve NATO güçlerinin 2014 sonunda Afganistan’dan çekilmesinin ardından da ülkede etkili bir güç olmaya devam edileceğine inanılıyor. Dolayısıyla isyancılarla Kabil hükümeti arasındaki görüşmelerin devamlılığı için bir anlaşma sağlanması isteniyor.

Taliban yönetiminden dün yapılan açıklamada temsilcilik açılması için ön anlaşmaya varıldığı belirtilmişti. Örgütün daha önce önüne getirilen barış tekliflerini defalarca reddettiği düşünüldüğünde, 10 yıldır devam eden savaşın sona erdirilmesi için bu çok önemli bir gelişme.

ABD’nin de Afganistan’da barışın sağlanması adına görüşmelere başlamak için Taliban’ın Guantanamo hapishanesindeki üst düzey liderlerinin serbest bırakılmasına yönelik talebini prensipte kabul ettiği bildirildi.

Taliban’ın temsilciliğinin açılabileceği yerler arasında Türkiye’nin de adı geçiyordu.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?