Kasırgada komşunun bahçesine yıkılan ağaçtan kim sorumlu?

sandy yikilan agaclar 2

Soru: Yeni atlattığımız Sandy Kasırgası’nda komşumun ağacı yine başka bir komşumun bahçesine düştü. Düşen ağaç komşumun evine olmasa da bahçesine ve garajına zarar verdi. Kendi bahçesindeki ağacı yan komşusunun bahçesine düşen komşum masrafları karşılamamış ve ağacı kaldırtmayı da reddetmiş. Bu durumda sorumlu kim? Ağacı kimin kaldırtması ve zararı hangi tarafın telafi etmesi gerekiyor? Ayrıca böyle bir durumda hangi mercilere başvurabiliriz.

 

Cevap: Çok güzel bir soru fakat böyle bir soru benim alanıma çok girmiyor bu yüzden soruyu hukuki bazda bulunan birinin ya da konunun uzmanı bir sigortacının cevaplaması daha sağlıklı bilgi(ler) elde etmemizi sağlar. Lakin bir gayrimenkul danışmanı olarak daha önce çevremde yaşanmış hadiselere dayanarak bildiğim kadarıyla yanıtlamaya çalışacağım sualinizi. Çünkü bu tip olaylarla geçen sene meydana gelen İrene Kasırgası’nda çok karşılaşıldı ve ülke genelinde toplam hasarın çok olması nedeniyle de konu sigorta şirketleri tarafından çok tartışıldı.

 

Öncelikle komşuluk ilişkilerinde her zaman geçerli ve etkili olan en önemli husus karşılıklı anlaşmadır. Evinize veya size ait herhangi bir eşyaya/mala komşunuz tarafından kasıtlı veya kasıtsız zarar geldiyse ilk önce karşılıklı anlaşmaya çalışın (kasıtlı olursa hukuk süreci araya girer). Neler olduğuna dair komşunuza malumatta bulunun veya konşunuz olayın farkına varıp size geldiyse bir anlaşma zemini kurmaya çalışın. Zararı karşılayıp karşılamayacağını öğrenin. Eğer komşunuz hiçbir şekilde yardımcı olmak istemezse ve duruma tamamen kayıtsız kalırsa evinizi sigortalattığınız sigorta şirketine (home insurance) başvurun. Sigorta başvurunuzu komşunuzla anlaşmaya çalışırken eş zamanlı olarak da yapabilirsiniz.

 

Bu olayda zararı sizin sigorta şirketiniz mi yoksa komşunuzun sigorta şirketi mi karşılayacak? Amerika’da her ev sahibi evini mutlaka sigortalatmak zorundadır. Sizin sigortanız sizin evinizi, komşunuzun evini ise yine komşunuzun kendi sigortası kapsar yani her sigorta şirketi sigortaladığı evden sorumludur. Bu durumda masraflarınızı sizin kendi sigorta şirketiniz öder. Sigortanız karşı tarafla yani komşunuzun sigorta şirketiyle anlaşmaya çalışır. Anlaşamazsa da kendi karşılar hasarı. Ağacı kardırtma işini de kendi sigortanız yapmak zorundadır zira komşunuzun sigortasıda onun bahçesine olası düşebilecek herhangi bir ağacın yıkıntılarını kaldırtmakla yükümlü.      

 

Ev sigortanın genel poliçesinde fırtına ve doğal afetlere karşı zararı kapsama maddesi vardır. Ama yinede bu durum eyaletten eyalete ve sigortadan sigortaya değişebilir. Eğer bu madde genel poliçe kapsamı dışında ise sizin ayrıca doğal afet zarar maddesini ekletmeniz gerekebilir. Ekletmediyseniz sigortanız hasarı karşılamayabilir.  

 

Yüzde yüz sigortalı iseniz sigortanız zararınızın tamamını karşılar ve ağacı kaldırma masrafını da üstlenir. Fakat tam kapsamlı sigortanız yoksa sizin payınıza düşen miktar olan tenzili muafiyeti (deductible) çıkartarak ödeme yapar.

 

Amerika’da belediyeler doğal afetler için çok donanımlıdır. Böylesi bir vakıada yaşadığınız şehrin belediyesinden de yardım alabilirsiniz.  

 

Sorunuzdaki durum gibi değilde, komşunuz tarafından herhangi başka bir şekilde zarar gördüyseniz bu tamamen farklı bir hukuki meseleye girer.  

 

Umarım sorunuza tam manasıyla olmasa da -zira emlaktan/gayrimenkulden çok hukuki ve sigorta bazlı bir soru- tatmin edici bir cevap verebilmişimdir. Çok teşekkürler..

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?