Katarsis kaçtı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Washington Post Gazetesi’ne bir köşe yazısı yazarak hükümeti eleştirdi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ak Parti’nin Arap Baharı’nda model olup olmayacağı tartışmaları için “Türkiye’deki gerçek şunu göstermiştir ki, AKP modeli tutmamıştır” dedi.Türkiye’nin Silivri’deki davalarda katarsis (arınma) fırsatını kaçırdığını anlatan Kılıçdaroğlu, yazısında şunları söyledi:

Model tutmadı

“WASHINGTON’da birçok kişi, Türkiye’yi yöneten AKP’nin Arap Baharı için bir model olup olmayacağını tartışıyor. Ancak Türkiye’deki gerçek şunu göstermiştir ki, AKP modeli tutmamıştır.

Silivri araca dönüştü

9 Kasım’da, yüzlerce gazeteci, yayıncı, subay, akademisyen ve politikacının tutulduğu Silivri Cezaevi’ni ziyaret ettim. Bu davalar, Türkiye adına geçmişin yanlışlarını düzeltmek ve çok ihtiyaç duyulan bir katarsis (arınma, rahatsız edici duyguları dışa vurarak onlardan kurtulma) için fırsat olabilirdi. Ancak muhalefeti susturmak ve özgürlükleri baskı altına almak için araçlara dönüştürüldüler. Evrensel hukuk normlarına göre, biri suçluluğu kanıtlanıncaya kadar masumdur. Ancak bugünün Türkiye’sinde, insanlar masumiyetleri kanıtlanıncaya kadar suçlu muamelesi görüyorlar. Üzücü bir şekilde, hükümetin tüm muhalifleri ya potansiyel terörist ya da devlete karşı komplo içindeymiş gibi görülüyor.

Son hedef CHP

AKP, politikalarına karşı çıkanlara karşı zulmünde sistematik ve acımasız. Ağır vergi cezaları, yasadışı video çekimi ve ses kayıtları gibi otoriter baskı metotları, muhalifleri susturmak için yaygın olarak kullanılıyor. Daha rahatsız edici olan, AKP’nin böyle şeylerin demokratik ilerleme adına yapıldığı iddiası. Hükümetin son hedefi, benim lideri olduğum, demokrasimizin ilk eseri olan CHP. Kasım’da Silivri merkezindeyken, şartları bir toplama kampına benzettim ve yargıçların ve savcıların adalet dağıtmadıklarını, adaletin temsilcileri olarak anılmayı hak etmediklerini söyledim. Bu ay, savcıların yorumlarım hakkında soruşturma açtıklarını öğrendim.

Vatandaşlar endişeli

Bugün Türkiye, insanların korku içinde yaşadığı, politik, ekonomik ve sosyal olarak bölünmüş bir ülke. Demokrasimiz, güçler ayrılığı, temel insan hakları ve özgürlükler, sosyal gelişim ve adalet bakımından geriliyor. Vatandaşlar, gelecekleri için derinden endişeliler. Sadece kendiyle barışık bir ulus, komşuları için model olabilir. Bölünmenin birçok şekli ve kutuplaşmayla boğuşan bir ulus, başarısız olmaya mahkûmdur. Tarihte otoriter önlemlerle kalıcı iktidarı başarmış bir hükümet örneği yoktur. Baskı varlığını sürdüremez ama haklılık sürdürür. Türkiye de bir istisna olmayacak.”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?