Katil askeri Amerika’ya kaçırdılar

GEÇTİĞİMİZ pazar günü Afganistan’da sivillere rastgele ateş açarak 9’u çocuk 16 kişiyi öldüren Amerikalı asker, Kansas’a götürülürken, kimliği de belli oldu.

Amerikan ordusu, konuyla ilgili resmi bir açıklama ya da doğrulama yapmaktan kaçınsa da, saldırganın 38 yaşındaki Başçavuş Robert Bales olduğu ortaya çıktı. Daha önce üç kere Irak’ta görev yapan, bir süredir de Afganistan’da olduğu ifade edilen Bales ile ilgili ortaya çıkan gerçekler şöyle:

*Bales önceki gün Kansas’a getirildi ve yoğun güvenlik önlemleri altında, Fort Leavenworth Cezaevi’nde tek kişilik bir hücreye alındı. Karısı ve iki çocuğuysa, koruma amaçlı olarak gözaltında.

*38 yaşındaki Bales, Seattle yakınlarında yaşıyordu. Katilin o olduğunu öğrenen komşuları, “şoke olduklarını” ifade ettiler ve Bales’in “çok iyi bir insan” olduklarını söylediler.

*Avukatı John Henry Brown’a göre Bales, cinnet cinayetleri öncesinde bir arkadaşının bir patlamada, ayağının nasıl parçalandığını görmüştü. Ailevi ve maddi sorunlar yaşarken dördüncü kez savaş bölgesine yollanmak hiç hoşuna gitmemişti.

*Cinayetleri sabaha karşı işleyen Bales, olay saatine kadar aşırı derecede alkol tüketti. Bu olay, Afganistan’daki Amerikan kışlalarının, alkol yasağını uygulamaya geçirmekte zorlandığını gösterdi.

* Bales, 2002 yılında hakkındaki bir suçlama nedeniyle 20 saatlik öfke kontrolü eğitimine mahkum edilmişti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?