Katliamcı askerin yargılanmasına başlanıyor

Afganistan’da görev yaptığı üssün yakınlarındaki bir Afgan köyünü basarak sivilleri öldürüp, cesetlerini yakan ABD’li asker Robert Bales, 17 kişiyi öldürmekten yargılanacak. Bales’e toplam 23 suçlama yöneltilecek.

Kansas eyaletindeki Fort Leavenworth’daki askeri hapishanede tutulan Bales’e hakkındaki suçlamalar bugün sunulacak.

Mahkeme, Bales’e cinayetten 17 suçlamaya ilaveten, ağır saldırı ve cinayete teşebbüs gibi altı suçlama daha yöneltecek.

“ADİL YARGILAMA OLMAYACAK”

Taliban ise Bales’in yargılanmasının adaletli olacağını düşünmüyor. Katliamın, ABD’nin ileri sürdüğü gibi bir askerin cinnetinin neticesi olmadığını düşünen örgüte göre, köye yapılan baskın birden fazla askerin katıldığı planlı bir saldırıydı.

Reuters’a konuşan örgütün sözcüsü Zabihullah Mücahit,”Bunun intikamını bütün ABD’li askerlerden alacağız” dedi.

ABD ve Afganistan arasındaki ilişkileri geren katliamın ardından köylüler, saldırıya birden fazla ABD’li askerin katıldığını söylüyordu.

ABD-AFGANİSTAN İLİŞKİLERİ GERİLDİ

Afganistan yönetimi, öldürülen insanların kendi vatandaşları olması ve cinayetin kendi topraklarında işlenmiş olması nedeniyle Bales’in bu ülkede yargılanmasını istemişti ancak ABD’li asker önce Kuveyt’e ardından da ABD’ye gönderilmişti. ABD, yurt dışında suç işleyen askerlerinin, suçun gerçekleştiği ülkede yargılanmalarına izin vermiyor.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ABD’nin katliamla ilgili görevlendirdikleri müfettişlerle işbirliği yapmadığını söylemişti.Karzai, askerin ABD’ye gönderilmesi ve soruşturma heyetine yardımcı olunmaması nedeniyle “sabrımın sonuna geldim” demişti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?