KCK davasında Tom Hanks krizi

Kürtçe savunma krizlerinin yaşandığı KCK davalarından biri de Erzurum’da görülüyor. Son duruşmada, savunma avukatı Hollywood aktörlerini karıştırdı.

Kars’ta PKK ve KCK üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklanan 19 sanığın yargılanmasına Özel Yetkili Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

KCK davalarında yaşanan Kürtçe savunma krizinin tekrar ettiği duruşmada, bir savunma avukatı da Tom Hanks’le Jim Carrey’yi karıştırdı.

Davanın gizli sanığının bütün ifadelerinin yalan olduğunu iddia eden Ayhan Kurtulan’ın avukatı Mehmet Rüştü Tiryaki, savunmasına film örneğiyle devam etti.

38 kişinin gözaltına alındığı, 21 kişinin tutuklandığı ve bunlardan 2’sinin önceki duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı davada, avukatın savunması şöyle oldu:

“Size dünyaca ünlü Tom Hanks’in bir filminden bahsedeceğim. Bu filmde Tom Hanks, bir kasabada yaşar, büyür, evlenir, yaşamını sürdürür. Bu kasaba aslında sinema sahnesidir. Tüm dünya Hanks’in yaşamını izler. Aradan 30- 40 yıl geçer Tom Hanks gerçekleri ve yaşamının yalan olduğunu öğrenir. Bu filmi neden anlattım? 2 yıldır biz bu yalanın içerisindeyiz. Gizli tanığın bütün ifadeleri yalan yanlıştır. Flash belleğin müvekkilimin arabasında çıkması onun olduğu anlamına gelmiyor. Tutuklu Murat Yıldırım belleğin kendisine ait olduğunu söylemiştir”

Bu arada tutuklu sanıklardan 10’u Türkçe savunma yaparken 9’u Kürtçe savunma yapmak istedi. Mahkeme Başkanı Ahmet Korkmaz, tutuklu Ramazan Erkmen’in bu savunmasını, “Bir tahliye sözü var ama gerisini anlamıyorum” diyerek kesti. (ntvmsnbc)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?