kellik ve kalp hastaligi

Japonya’nın Tokyo Üniversitesi’ndeki bilim insanları kellik ile kalp krizi arasında bir ilişki olduğu sonucuna vardı. Peki Kellik kalp rahatsızlığının göstergesi mi?

Araştırmanın 37 bin kişi üzerinde yapıldığı söylenen ve eski verilerin de gözden geçirildiği çalışmanın sonuçları, sağlık BMJ Open adlı yayında yer aldı.

Araştırmada, başın tepe kısmında saç olmayan erkeklerin kalp kirizi geçirme tehlikesinin, kel olmayanlara göre yüzde 32 oranında daha yüksek olduğu sonucuna varıldı. Ancak kimi uzmanlar, bu bağlantıyı ispatlamak için ayrıntılı çalışmalar yapılması gerektiğine işaret ediyor.

İngiliz Kalp Vakfı uzman hemşirelerinden Doireann Maddock “Eldeki sonuç ilginç ama başında saçı azalan erkekler paniğe kapılmamalı. Beli ince tutmak saçtaki azalmadan daha önemli” diyor.

50 yaşın saç istatistiği

Erkeklerin yarısının yaşları 50’ye geldiğinde saçları azalmış oluyor; yüzde 80’i ise 70 yaşına geldiğinde bu durumu yaşıyor.

Araştırmanın yapıldığı Tokyo Üniversitesi’nden Tomohide Yamada, “Belirgin olmakla birlikte mütevazı bir bağlantı olduğunu belirledik; buna göre başın tepesindeki kellikle kalp sorunları arasında bağ bulunuyor.” dedi.

Yamada, “Kelliğin kalp rahatsızlığıyla bir bağlantısı olduğu sonucuna vardık ancak bu bağlantı, örneğin sigara, kolesterol ya da yüksek tansiyon gibi etkenlerinkine nazaran daha güçlü değil” şeklinde konuştu.

Doktor Yamada, genç erkeklerin saçlarında azalma olduğu zaman yaşam biçimlerine daha fazla dikkat göstermeleri gerektiğini söyledi.

Saçı azalanlar kalp kontrolünden geçmeli mi?

Öte yandan Yamada, “Saçı azalanlar kalp kontrolünden geçmeli mi?” gibi bir soruyla bağlantılı olarak, böyle bir izlemenin yapılmasının zorunlu olduğuna işaret eden bir veriye ulaşmadıklarını kaydetti.

Araştırmacılar, aşırı gıda tüketimi ya da sigaranın kalp krizi riskinde başlıca tehlikeler olduğunu da dile getiriyor.

Reklamlar

Facebook Yorumları

yorum

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?