Kemoterapi tedavisi bebeğe zarar verir mi?

kemoterapi tedavisi bebege zarar verir mi

Kemoterapi tedavisi bebeğe zarar verir mi sorusunun cevabı kemoterapi tedavisinin, anne karnındaki bebeği etkisi olup olmadığını araştırmasıyla açıklığa kavuştu.

Kemoterapi tedavisi bebeğe zarar verir mi?

Kanser hastaları ve anne adayları büyük sorunu olarak karşımıza çıkan kemoterapi tedavisi, kanser uzmanlarının anne karnındaki bebeğe olası olumsuz etkisi olup olmadığını araştırmasıyla birlikte açıklığa kavuştu.

Hamileliklerinin ilk üç ayını geride bırakan kanser hastalarının hamileliği sonlandırma ya da kemoterapiyi erteleme gibi yollara başvurmasına gerek olmadığını belirten uzmanlar, kemoterapi tedavisinde sürecin hamilelik sonrası döneme bırakılmasını önerdi.

Birçok kanserli gebenin veya annenin kemoterapinin bebeği olumsuz etkileyeceği endişesiyle hamileliği sonlandırma yoluna başvurduklarını açıklayan uzmanlar, hamileliğin 12 ila 14. haftalarından sonra uygulanan kanser tedavisinin bu endişeleri boşa çıkardığını kaydetti.

Araştırmalara göre kemoterapinin, plasentanın sadece bir bölümünden geçmeyi başardığını ve cenine ulaştığını ifade edilirken ilaçların bebeğin gelişimi üzerinde herhangi bir etkide bulunmadığı da belirtildi. Yaklaşık üçte ikisi 37 haftalık süreyi tamamlamadan doğum yapan bir grup kanserli kadını temel alan uzmanlar, bu kadınların bebeklerinde görülen kalıtsal bozukluklarla, büyüme ve gelişme performanslarının genel nüfusla benzerlik gösterdiğini saptadı.

Hamilelikte uygulanan kemoterapi bebeğe zarar vermiyor

Kanser hastası hamilelere uygulanan kemoterapinin bebeğe zarar vermediği açıklandı.
Güçlü kemoterapi ilaçlarının anne karnındaki bebeğe olası olumsuz etkilerini araştıran kanser uzmanları, söz konusu ilaçların bebeğe zarar vermediğini, ancak erken doğum durumunda bebeklerin etkilenebileceğini belirledi.

Belçika’daki Leuven Üniversitesi Hastanesi’nden Frederic Amant, hamileliklerinin ilk üç ayını geride bırakan kanser hastalarının hamileliği sonlandırma ya da kemoterapiyi erteleme gibi yollara başvurmasına gerek olmadığını belirterek, bu hastalarda erken doğumun ise mümkün olduğunca önlenmesi gerektiğini kaydetti.

Pek çok kanserli kadının kemoterapinin bebeğini olumsuz etkileyeceği endişesiyle hamileliğini sonlandırma yolunu seçtiğini, bazı doktorlarınsa aynı nedenlerle kemoterapinin ertelenmesini önerdiğini ya da erken doğumu teşvik ettiğini belirten Amant, hamileliğin 12 ila 14. haftalarından sonra uygulanan kanser tedavisinin bu endişeleri boşa çıkardığını kaydetti.

Bu dönemlerden itibaren uygulanan kemoterapinin, plasentanın sadece bir bölümünden geçmeyi başardığını ve cenine ulaştığını ifade eden Amant, ilaçların bebeğin gelişimi üzerinde herhangi bir etkisinin tespit edilmediğini belirtti.

Araştırma kapsamında, yaklaşık üçte ikisi 37 haftalık süreyi tamamlamadan doğum yapan bir grup kanserli kadını temel alan uzmanlar, bu kadınların bebeklerinde görülen kalıtsal bozukluklarla, büyüme ve gelişme performanslarının genel nüfusla benzerlik gösterdiğini saptadı. Öte yandan, çoğunlukla erken doğan bebeklerin IQ ve davranış testlerinde normal seviyenin altında performans sergilediği kaydedildi.

Uzmanlar, doğum öncesi kemoterapinin çocuklarda ileri yaşlarda doğurganlık problemi ya da kansere yakalanma riski doğurup doğurmadığının saptanması içinse daha çok araştırma yapılması gerektiğini belirtti.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?