Kennedy laneti yine devrede

ABD’nin suikasta kurban giderek yaşamını yitiren başkanı John F. Kennedy’nin yeğeninin eşi Mary R. Kennedy, Bedford’daki evinde ölü bulundu.

Lanetli Kennedy ailesi,trajediler serisine bir yenisini daha ekledi. 1963’te hala tartışılanesrarengiz bir suikasta kurban giden ABD eski başkanı John F. Kennedy’nin kendisindenbeş yıl sonra yine bir suikast sonucu öldürülen kardeşi Robert F. Kennedy’nin gelini Mary R. Kennedy önceki gün evinde kendini astı.

Başkan Kennedy’nin kardeşiyle aynı adı taşıyan yeğeni Robert F. Kennedy ile ayrı yaşayan Mary F. Kennedy önceki gün New York’un Bedford kasabasında ailesine ait evdekendini asmış şekildebulundu. Olayla ilgili bilgi veren bir kişi Kenendy’nin evin arkasındaki ahırda bulunduğunu ve bir not bıraktığını söyledi. Bir başka görgü tanığı ise yetkililerin Mary R. Kennedy’nin asılı olduğu ipi kesip indirdiğini ve hayata döndürmeye çalıştıklarını söyledi. Kennedy’nin cesedi dün otopsiye alındı.

Mary Richardson adıyla 1960 yılında dünyaya gelen Mary Kennedy, ABD’nin en tanınmış politik ailesine 1994’te katıldı. Hudson Nehri üzerinde bir teknede düzenlenen törenle Robert F. Kennedy ile evlendi. Mimari tasarımcı olan Mary Kennedy ile Robert Kennedy’nindört çocuğu vardı. Robert F. Kennedy’nin önceki evliliğinden de iki çocuğu bulunuyordu.

AYRI YAŞIYORLARDI

Robert F. Kennedy 2010’da boşanma davası açsa da, çift, kağıt üstünde hala evliydi. Mary Kennedy biri alkollü araç kullanma diğeri reçeteli ilaç alırken araç kullanmaktan iki kez tutuklanmıştı. Mahkeme, alkolizm tedavisine gönderilmesi kararıvermiş ve ehliyetine 90 gün el konulmuştu.

Kennedy ailesinden yapılan açıklamada Mary Kennedy’nin “harika bir arkadaş, yetenekli bir mimar ve yeşil tasarımın öncü bir savunucusu” olduğu belirtildi. Mary Kennedy aynı zamanda gıda alerjileri konusunda para toplayan Gıda Alerjisi Girişimi’nin kurucusuydu.

BİTMEYEN TRAJEDİ

Mary Kennedy’nin ölümü ile Kennedy ailesinin yaşadığı trajedilere bir yenisi daha eklendi. Kocası Robert, 1968’de bir suikasta kurban giden Robert F. Kennedy ile Ethel Kennedy’nin 11 çocuğunun üçüncüsüydü.

Kennedy kardeşlerden Edward (Ted) Kennedy, doğal yoldan ölen tek birey olmasıyla tarihe geçti. Kennedy kardeşlerin en küçüğü olan Ted’in üç abisinden ikisi suikast, bir diğeri ise savaşta vurularak hayatını kaybetmişti.

İrlanda kökenli ailenin laneti 1940’lı yılların başına uzanıyor. 1941 yılında beyin ameliyatı olan Kennedy kardeşlerin ablaları Rosemary, bu tıbbi müdahale sonunda akli dengesini yitirdi.

İkinci Dünya Savaşı’na katılan erkek Kennedy kardeşlerin en büyüğü olan Joseph Kennedy Jr. 1944 yılında vurularak yaşamını yitirdi.

1948’de ailenin en büyük çocuğu olan Kathleen Kennedy, Fransa gezisinde bindiği uçağın düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

Bu olaydan 10 yıl sonra John F. Kennedy başkanken 1963 yılında bir suikaste kurban gitti.

1968 yılında Bob (Robert) Kennedy de ağabeyi gibi Los Angeles’ta seçim kampanyası yaptığı bir hotelin mutfağında bir suikast sonucu öldü. Demokrat Parti’den başkan aday adaylığı için yarışan Bob’ınABD başkanı olmasına o dönem kesin gözü ile bakılıyordu.

TED SEVGİLİSİNİ ÖLÜME TERK ETTİ

Seçim kampanyasında yanında çalışan 28 yaşındaki bir kadın ile geçirdiği kazadan yaralı kurtulan Ted, olayı polise tamdokuz saat sonra rapor etti. Arabada kendisi ile birlikte olan kadın ise yaşamını yitirmişti. Ted, cinayet suçlamalarına maruz kaldı.

Bu olay da Amerikan tarihinde tıpkı Jack ile Bob Kennedy suikastlarında olduğu gibi soru işaretleriyle tarihin tozlu sayfalarına kaldırıldı. Ted, kazayı poliseçok geç bildirmesi hakkındadaha sonra, “savunulamayacak hata” demişti.

Kennedy ailesinin üzerindeki karabulutlar bununla da dağılmadı. Ted Kennedy’nin, bu olaydan sonra ikinci evliliğini yapacağı 1990’lı yılların başına kadar ayık gezdiği görülmedi.

Ted, ailenin en büyük erkek üyesi olarak tüm sorumluluğu üstlenirken 1984 yılında Bob Kennedy’in 11 çocuğundan 4’üncü çocuğu olan David Kennedy uyuşturucudan öldü.

1999’da, babası gibiABD’nin elit çevrelerinde göz kamaştıran JFK’nin oğlu John Kennedy Jr., eşi ve baldızı ile birlikte geçirdiği uçak kazasında hayatını kaybetti.

Soldan sağa: John F. Kennedy, Rosemary Kennedy, Joseph Kennedy, Ted Kennedy, Joseph Kennedy Jr., Robert Kennedy. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?