ADDİS ABABA (AA) – Kenya ve Etiyopyalı yetkililer, Kenya sınırındaki Moyale kasabasında Oromo ve Somali etnik grupları arasında devam eden çatışmaları önlemek için bir araya geldi.

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlenen toplantıya iki ülkeden üst düzey yetkililer, Birleşlemiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) temsilcileri, milletvekilleri ve etnik grupların liderleri katıldı.

Toplantıda konuşan Etiyopya Barış Bakanı Yardımcısı Zeynu Jamal, Moyale kasabasındaki şiddet olayları nedeniyle çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini, yüz binlerce kişinin yerlerinden olduğunu belirtti.

Jamal, 2012'den bu yana kasaba sakinlerinin barış içinde yaşayamadığına işaret ederek, "Birkaç yıldır paramiliter birlikler ve silahlı kişilerin bölgeye girmesi ve ağır silahların kullanılması nedeniyle çok sayıda ölüm ve büyük çapta mülk kaybı yaşandı." dedi.

Kenya'nın Mersabit Valisi Mohamud Muhammed Ali de çatışmanın diğer bölgelere yayılabileceğini belirtirken, AB'nin Etiyopya Büyükelçisi Johan Borgstam, bölgede barışı tehdit eden radikalleşme ve terörizme ilişkin uyarıda bulundu.

Bölgede geçen yıldan bu yana artan etnik çatışmalar, bir milyondan fazla kişinin evlerini terk etmesine neden oldu.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?