Kim müdahaleci

ABD Başkanı Obama ve Irak Başbakanı Maliki, dün Beyaz Saray’da buluştu. Obama, İran’ı kastederek komşuların Irak’ın içişlerine müdahale etmemesini isterken, Şii kökenli Maliki, Wall Street Journal’a röportajında açıkça Türkiye’nin müdahalesinden şikâyet etti ve eski Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik’i suçladı.

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan askerlerinin 25 Aralık’ta Irak’tan tamamen çekilmesinden önce dün Beyaz Saray’da Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile bir araya geldi. Irak’tan çekilecek olsalar da Amerika’nın Ortadoğu’daki varlığının güçlü bir şekilde devam edeceğini belirten Obama, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Irak’ın komşularına Irak’ın içişlerine müdahalede bulunmama çağrısı yaptı. “ABD, müttefiklerimizin, ortaklarımızın ve menfaatlerimizin savunmasından asla vazgeçmeyecektir” diyen Obama, komşu ülkelerden kimi kastettiğini açıklamadı. Ancak daha önceki açıklamalarından, bu sözleriyle İran’ı hedef aldığı yorumları yapıldı. Obama, “Yaklaşık 9 yıl sonra Irak’taki savaşımız bu ay bitiyor” dedi.

‘Türkiye itiraf etti’

Irak’ın Şii olan ve İran’a yakın duran Başbakanı Maliki ise içişlerine müdahale tartışmalarında Obama’nın sözlerine tamamen farklı bir duruş sergiledi. Maliki, dün Wall Street Journal Gazetesi’ne verdiği röportajda, içişlerine müdahale tartışmalarında İran’dan çok Türkiye’yi suçladı: “Ekonomik işbirliği cephesinde onları (Türkiye) memnuniyetle karşılıyoruz ve onlara karşı açığız ama politik konulara müdahaleleri hoş karşılamıyoruz. Türkiye, belli politik figürleri ve blokları destekleyerek müdahale ediyor. Önceki Büyükelçilerinin (Özçelik) müdahaleleri konusunda daha önce sürekli itirazlarda bulunduk ve onlar da bu müdahaleyi itiraf ettiler. Politik konularda, kabul edilemez müdahaleleri var.”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?