Kimler Green Card çekilişine katılamaz?

Kimler Green Card Cekilisine Katilamazlar

Kimler Green Card çekilişine katılamaz?

Kimler Green Card çekilişine katılamaz?

Genel ifadeyle, ‘fazla göçmen veren’ ülkelerde doğanlar bu çekilişe katılamazlar.

‘Fazla göçmen veren’ ülkeler; son 5 yılda birinci dereceden akraba, aile ve iş daveti adı altında Amerika Birleşik Devletleri’ne toplam 50000’den fazla göçmen veren ülkeler olarak tanımlanmıştır.

Amerikan Göçmenlik Bürosu (INS) her yıl ülkelere göre son 5 yıllık göçmen sayısını belirleyerek çekilişten çıkarılacak ülkeleri belirler.

Bu sebeple, çekilişe katılamayacak ülkeler seneden seneye farklılık gösterebilir.

Lise veya dengi bir okuldan eğitim almış olması

Green Card kapsamında Göçmenler İçin Çeşitlilik Vize Programı’nı düzenleyen kanun, çeşitlilik vizesini alabilmek için adayın lise veya dengi bir okuldan eğitim almış olması ya da en az 2 yıllık iş deneyiminin olması gerektiğini ileri sürmektedir.

Buradaki lise eğitimiyle kastedilen, ABD’deki 12 yıllık eğitime eşdeğer şekilde ilk ve ortaöğretimi başarıyla tamamlamaktır.

Eğer iş deneyiminiz varsa bu da U.S. Department of Labor tarafından öngörüldüğü şekliyle son 5 yıl içerisinde en az 2 yıllık bir iş deneyimi olmalıdır.

Green Card’a hak kazanabilmeniz için ya en az lise eğitimi almış olmanız ya da yeterli derecede iş deneyiminizin olması gerekmektedir. Bu koşullardan herhangi birini karşılayamadığınız taktirde Green Card’a hak kazanamazsınız.

Birinci dereceden başvuru sahibi olaracak bu koşulları yerine getirmesi gerekmektedir.

Eşiniz veya çocuklarınız bu koşulları yerine getirmek zorunda değildir.

Green Card çekilişine aşağıdaki şartları sağlayan herkes katılabilir. Green Card çekilişine katılabilmeniz için yaş, cinsiyet vb. farklar gözetilmez.

Aşağıdaki şartları karşılayan herkes istediği kadar Green Card başvurusunda bulunabilir.

Green Card başvuru koşullarını;

ABD Hükümeti tarafından belirlenen ülkelerden birinde doğmuş olmak.

En az lise ve dengi okul mezunu olmak, bu koşulu karşılamayanların son 5 yıl içerisinde mesleki bilgi gerektiren bir işte en az 2 yıl çalışmış olmaları

18 yaşından büyük olmak

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?