Kitap fuarında Ermeni tacizi

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Paris Kitap Fuarı’ndaki Türkiye standına saldıran Ermeni bir grup, kendilerini engellemek isteyen Kültür Bakanlığı’ndan bir kadın görevliyi de yumrukladılar. Ermeni grup, KCK tutuklusu yazar, yayıncı Ragıp Zarakolu ve Türkiye’de cezaevindeki gazetecilerin serbest bırakılması için sloganlar attılar.

GEÇEN yıl ‘soykırım inkarcısı kitaplar’ olduğu gerekçesiyle Paris Kitap Fuarı’ndaki Türk standına saldıran Ermeni diasporası, yine aynı fuarda bu kez de KCK davası kapsamında tutuklu bulunan yazar, yayıncı Ragıp Zarakolu ve Türkiye’de cezaevinde bulunan diğer gazetecilerin serbest bırakılması gerekçesiyle benzer bir eylem gerçekleştirdi. Önceki gün Türk standına gelerek sloganlar atan gruptan bir kişi tabureye çıkarak, ‘Türkiye’ logosu üzerine ‘İnkara son’ yazan bir pulu yapıştırmaya kalkıştı. Ermeni saldırgan, kendisini durdurmak için tabureyi çeken Kültür Bakanlığı’ndan bir Türk kadın görevliye de yumruk attı. Ermeni grup ayrıca Türk standının üzerindeki kitapları yerlere savurdu. ‘Ragıp Zarakolu’na özgürlük’ , ‘Belge yayınlarının üzerindeki baskılar sona ersin’ yazılı pankartlar açtı.

Yumruktan burnu şişti

Yaklaşık 15 dakika süren arbedenin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şenay Başer, Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdür Yardımcısı Ümit Yaşar Gözüm ve Paris Kültür ve Turizm Müşaviri Kalbiye Noyan olaylara müdahale etti. Polisin gelmesiyle saldırganlar dağılırken, burnu şişen ve tansiyonu yükselen kadın görevli fuar sağlık ekibi tarafından ayakta tedavi edildi.

Kitaba şiddet bulaştı

Müşavir Kalbiye Noyan fuar yetkililerine, “Türkiye’nin geçen yıl yaşanan olaylar nedeniyle verdiği notaya rağmen nasıl bu yıl gerekli güvenlik önlemlerini almadınız” diyerek şikayette bulundu. Fuar yetkilileri ise “Biliyorsunuz, bileti alan giriyor. Bunu engellememiz neredeyse olanaksız. Biz Türkiye’yi seviyoruz ve fuarımızda temsil edilmesinden büyük mutluluk duyuyoruz. Yaşananlardan dolayı üzgünüz” cevabını verdiler. Sorumlular hakkında polise suç duyurusunda bulunan Noyan, “Bir kültür ortamında böylesine fiziksel bir saldırının yaşanması çok üzücü. Kitaba bile şiddet bulaştırdılar” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?