KKTC Los Angeles Fahri Temsilcisinden ABD Kongre üyelerine mektup

KKTC Los Angeles Onursal Temsilcisi Mehmet Mustafaoğlu, ABD Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerine,  Kıbrıs Rum Yönetiminin Amerikanın çıkarlarını zedeleyen politikalar uygulamakta olduğunu belirten mektup gönderdi.

Mustafaoğlu, 28 Ocak 2012 tarihli mektubunda,  “Kıbrıslı Rumlar tarafından yönetilen Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından sürdürülen bazı politikaların ABD’nin milli çıkarlarına zarar verici olduğuna inanıyorum” dedi.

Kıbrıs Rum Yönetiminin icraatlarının, batı müttefiklerini destekleyen Türklerinkiyle zıt olduğuna işaret eden Mehmet Mustafaoğlu, Suriye’deki demokratikleşme hareketine verdiği destek, NATO füze kalkanına ev sahipliği yapması ve Kıbrıs sorununun çözümü için sergilediği esnek ve uzlaşıcı tutumun, Türklerin batı müttefiklerinin Doğu Akdeniz’deki hedeflerini desteklediğini gösterdiğini ifade etti.

KKTC Los Angeles Onursal Temsilciliği’nden verilen bilgiye göre, Mehmet Mustafaoğlu, ABD kongre üyelerine gönderdiği mektuba ek olarak, İngiltere gazetelerinden The Guardian’da Rusya’nın Güney Kıbrıs üzerindeki nüfuzunu yansıtan, 26 Ocak 2012’de yayımlanan bir haberi de gönderdi.

Mustafaoğlu, gazetede söylenenlerin haricinde, Rus doğalgaz devi Gazprom’un, adanın Güneyinde keşfedilen doğalgaz rezervlerini çıkarma projesi ile yakından ilgilendiği dedikodularının da bulunduğunu belirtti.

Mustafaoğlu, “Bu ilginin sonuçları kötü olabilir, çünkü Gazprom hali hazırda NATO müttefiklerinin gaz ihtiyacının  yüzde 40’ını temin ediyor ve bu monopol üzerindeki etkisini sürdürecek demek” dedi. (TAK)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?