KKTC sayılıyor

KKTC Başbakanı İrsen Küçük, ülkede gayet şeffaf ve açık bir nüfus sayımı yapıldığını belirterek, sonuçların, kalkınma ve yatırım planlarının hazırlanmasında kendilerine ışık tutacağını söyledi.

Başbakan Küçük, Lefkoşa’da Nurullah Ataç Sokak’ta bulunan evinde, eşi Gülin Küçük ile birlikte sayıldı. Evinde, sayımı AA’ya değerlendiren Başbakan Küçük, KKTC’de üçünü kez nüfus sayımı yapıldığına işaret ederek, halkı evlere kapatarak yapılan nüfus sayımının “bu kez son olacağını” belirtti.

Eve kapanarak son sayım olması yönünde gerekli tedbirlerin alınması için, gerekli talimatın Devlet Planlama Örgütü’ne (DPÖ) verildiğini, bundan sonra yapılacak nüfus sayımının adrese dayalı olacağını ve halkın evlere kapatılmayacağını kaydeden İrsen Küçük, “Aldığımız tedbirler ve yaptığımız çeşitli çağrılara uyan halkımız bugün ada genelinde sakin bir gün geçiriyor. Herkes evinde sayım memurlarını, görevlilerimizi bekliyor. Bu ana kadar aldığım bilgilere göre gayet sakin bir nüfus sayımı cereyan ediyor” dedi.

DPÖ Müsteşarı Ali Korhan’ın kendisini ziyaret ederek, sayımın sakin geçtiği yönünde bilgi verdiğini aktaran Küçük, bundan memnun olduğunu belirtti.

Meclis’te yarın muhaceret affı yasa tasarısının görüşülerek yasalaşacağına işaret eden Başbakan Küçük, aftan yararlanmak isteyen kaçak duruma düşmüş insanların sayıma katılması gerektiğini söyledi.

BM GÖREVLİLERİ İSTEDİĞİ GİBİ GÖZLEM YAPABİLİYOR

Nüfus sayımı kararı alındıktan sonra DPÖ’nün Birleşmiş Milletler (BM) ile yakından çalıştığını ve BM’nin hazırlıklarla ilgili olumlu bir rapor da hazırladığını anlatan Küçük, sayımı, 7 BM görevlisinin gözlemci olarak takip ettiğini, sabah saatlerinde kendi sokağındaiki BM görevlisi ile karşılaşarak sohbet ettiğini, BM görevlilerinin sayım memurlarıyla istedikleri konuta girerek, istediği soruyu sorabildiğini kaydetti.

Başbakan Küçük, “Ülkemizde gayet şeffaf ve açık bir nüfusa sayımı gerçekleşmektedir” dedi.

Nüfus sayımının bundan sonraki değerlendirmelerinin önemli olduğuna işaret eden Küçük, şöyle konuştu:

“Özellikle ülkenin ekonomik konuları, sağlık servislerinde alacağımız tedbirler, eğitimde alacağımız tedbirler, bunları hep etkileyecek ve bunlar bize büyük bir ışık tutacaktır. Özellikle kalkınma ve yatırım planlarımızın hazırlanmasında, bütçe çalışmalarında bize ışık tutacak. Bu konudaki veriler değerlendirilerek gerekli tedbirler alınmış olacaktır.”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?