Klasörlerinizi görünmez yapın

Kişisel dosyalarınızı meraklı gözlerden saklamak istiyorsanız, onları gizlemeye ne dersiniz?

Bilgisayarınızı başkalarıyla paylaşıyorsanız veya özel dosyalarınızı gözlerden uzak bir yerde saklamak istiyorsanız, Windows’da bu dosyalarınızın bulunduğu klasörleri gizleyebilirsiniz.

Bir klasörü gizlemek tabi ki onu bulunamaz veya açılamaz bir hale getirmeyecektir ve iyi bir bilgisayar kullanıcısı tarafından rahatlıkla açılabilecektir. Bu durumda şifreleme gibi daha gelişmiş çözümlere başvurmalısınız. Ancak dosyalarınızı basit bir biçimde gizlemek, Windows 7’de oldukça kolay. İşte Windows 7’de klasör gizlemenin 3 farklı yolu.

1. Klasörleri gizleyin

Windows’daki bir işlev sayesinde dosyaları ve klasörleri rahatlıkla görünmez hale getirebilirsiniz.

– Öncelikle Windows Gezgini’ni açın ve Araçlar > Klasör seçenekleri…’ni seçin.

– Dosyalar ve Klasörler seçeneği altında “Gizli dosyaları, klasörleri ve sürücüleri gösterme” seçeneğini işaretleyin.

Bir klasörü gizlemek için şunları yapın:

– Gizlemek istediğiniz klasöre sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin

– Genel sekmesinde Gizli seçeneğini işaretleyin.

– Gelişmiş düğmesine basın, arşivleme ve indeksleme seçeneklerindeki işareti kaldırın.

– Tamam’a tıklayın.

Gizli klasörünüze erişmek istediğinizde klasör seçeneklerine giderek gizli klasörleri görünür hale getirin. Daha kolay bir yol ise bir kısayol oluşturarak birkaç klasörü aynı anda gizleyip, görünür hale getirmek olabilir. Veya Free Hide Folder gibi ücretsiz bir araç yardımıyla seçtiğiniz klasörleri gizleyebilir ve gösterebilirsiniz.

2. Klasörleri görünmez yapın

Bu yöntemde klasörleri gizlemek yerine görünmez hale getiriyorsunuz. Böylece klasör seçeneklerine gitmenize gerek kalmıyor, ancak herhangi birisi görünmez klasörünüzü yanlışlıkla keşfedebilir.

Görünmez bir klasör yapmak için öncelikle klasör adını silmeniz, ardından klasör simgesini görünmez hale getirmeniz gerekiyor:

– klasörü seçin ve F2’ye basın

– ALT tuşunu basıl tutun ve sayısal tuş takımı ile 0160 yazın.

– Enter’a bastığınızda klasör isminin kaybolduğunu göreceksiniz.

Klasörün simgesini görünmez bir hale getirmek için:

– Klasöre sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin

– Özelleştir sekmesine geçin ve Simge değiştir düğmesine basın.

– Varsayılan Windows 7 simge koleksiyonu içerisinde birkaç boş simge bulmanız mümkün. Bu simgeyi bulun ve Tamam’a tıklayın.

Görünmez klasör masaüstünüzde bulunuyorsa, onu ekranınızın sağ kenarına yakın yerleştirdiğinizden emin olun. Bu, simgenin tesadüfen bulunma ihtimalini düşürecektir. Örneğin CTRL+A tuşlarına basarak tüm simgeleri seçtiğinizde, görünmez klasörünüz de seçilecek ve görünür hale gelecektir.

3. My Lockbox ile gizleyin

My Lockbox adındaki araç ile klasörlerinizi kilitleyebilir ve gizleyebilirsiniz. Aracı ilk çalıştırdığınızda bir parola oluşturmanız gerekiyor. Ardından bir Lockbox klasörü atayabilirsiniz. Aracın ücretsiz sürümünde sadece bir klasörü kilitleyebiliyorsunuz, ancak klasörü istediğiniz zaman değiştirmeniz mümkün. My Lockbox, klasör seçenekleriniz gizli dosyaları gösterecek biçimde ayarlanmış olsa dahi klasörünüzü gizliyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?