Kocaeli’nin Bill Gates’leri

Fatih Projesi’ne temel teşkil eden “Her Öğrenciye Bir Bilgisayar” kampanyası, bu yıl 26 bin 828 çocuğu bilgisayar sahibi yapacak.

5 yılda toplam 130 bin 6. sınıf öğrencisine bilgisayar dağıtılması planlanan proje ile yeni Bill Gates’lerin Kocaeli’den çıkması hedefleniyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin “Birebir Öğrenme Projesi” kapsamında ilköğretim 6. sınıf öğrencilerine yönelik başlattığı ücretsiz dizüstü bilgisayar kampanyası bu yıl da devam ediyor. “Hedef Kocaeli’deki her çocuğu bilgisayar okuryazarı yapmak” sloganıyla 2 yılda 53 bin 296 öğrenciye ücretsiz dizüstü bilgisayar dağıtan Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da 26 bin 828 öğrenciyi bilgisayar sahibi yapacak.

Beş yılda toplam 130 bin çocuğu bilgisayar sahibi yapmayı hedefleyen ve Microsoft’un örnek proje olarak gösterdiği eğitimde bilişim seferberliğinin üçüncü etabı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Exper Genel Müdürü Orhan Korkusuz’un katıldığı basın toplantısıyla tanıtıldı.

“130 BİN ÖĞRENCİMİZ BİLGİSAYAR OKURYAZARI OLACAK”

“Her Öğrenciye Bir Bilgisayar” projesiyle ilgili bilgi veren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNPD) tarafından kabul gören, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde eğitimde en büyük bilişim seferberliği olan bu projeyi Kocaeli’de hayata geçirmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. İki yılda 53 bin 296 öğrencimizi çağı yakalayıp yeteneklerini keşfetmeleri, yaratıcılıklarını geliştirmeleri ve araştırma yapmaları için en önemli araç olan bilgisayarla tanıştırdık. Hedefimiz Kocaeli’deki her çocuğu bilgisayar okuryazarı yapmak. Hükümetimizin önümüzdeki dönemde en önemli projelerinden biri olan Fatih Projesi’ne de temel teşkil eden bu seferberliğimizin üçüncü etabını 23 Aralık 2011 Cuma günü Bilim ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katılımıyla gerçekleştireceğiz. Bu yıl 26 bin 828 öğrencimize bilgisayar dağıtacağız” dedi.

“HEDEFİMİZ YENİ BILL GATES’LER YETİŞTİRMEK”

Projenin uzun vadedeki hedefinin ise Kocaeli’de geleceğin dâhilerinin bugünkü ihtiyaçlarını gidermek olduğunu vurgulayan Karaosmanoğlu, “Emekli bir öğretmen olarak eğitimde dönüşümü sağlayacak bu proje Kocaeli’nin gelişimi için de çok büyük önem taşıyor. Kocaeli’mizde pırıl pırıl gençler yetişiyor. Bill Gates gibi bir bilişim dehası olmak için hiçbir eksiklikleri yok. Bilgisayarları da olunca bu potansiyel daha da gün yüzüne çıkacak. 10 yıl sonra bu projenin meyvelerini toplamaya başlayacağız” diye konuştu. Projede öğrencilerin yanı sıra engelli çocuklara da bilgisayar hediye edildiğini anlatan Karaosmanoğlu, bu yıl ki dağıtımla birlikte Kocaeli’de 2700 bilişim sınıfına ulaşıldığını, 271 köy okulunun bu projeden yararlandığını söyledi. Karaosmanoğlu, 2533 öğretmene de etkin öğrenim ve eğitim üzerine eğitim verildiğini söyledi.

“EĞİTİMDE YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin “Birebir Öğrenme Projesi” kapsamında dağıtılan BilgePisi dizüstü bilgisayarları üreten Exper’in Genel Müdürü Orhan Korkusuz ise “Geri dönüşü en fazla değer yaratan yatırım ‘eğitime’ yapılan yatırımdır. İçeriği ve teknolojisi de önemli olmakla birlikte amacımız, bu proje ile çocuklarımızın çağdaş medeniyet seviyesinde iletişim imkânlarına sahip olmaları ve gelecek nesillerin bu imkânlar eşliğinde daha özgür, donanımlı ve güvenli bireyler olarak yetiştiklerini görmektir. Dünyadaki birçok ülke ve bu ülkelerdeki belediyeler tarafından örnek alınan bu projede Exper olarak yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Yarınlarımız için Intel ve Microsoft ile geliştirdiğimiz BilgePisi’ler sayesinde çocuklarımızın geleceğine yatırım yapmak bizleri heyecanlandırıyor. Ülkemizin geleceği için güzel adımlar atmak konusundaki isteğimizi arttırıyor” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?