Komşu’nun Gücü Yetmedi

Milli Takımımız üçüncü hazırlık maçında Bulgaristan’ı 2-0 ile geçti.

Maçın tamamında maçı domine eden bir Türk Milli Takımı ve ne olur maçı domine edin diyen bir Bulgaristan Milli Takımı vardı sahada.

Milli Takımımız Mert-İsmail-Serdar-Ömer-Bekir-Emre-Nuri-Sercan-Arda-Tunay-Umut 11’i ile maça başladı.

Bu onbirde iki isme hazırlık maçı dahi olsa itirazım var.Bu oyuncular Serdar ve Umut.

Sayın Abdullah Avcı Serdar ve Umut’u bu kadar fazla oynatarak kamuoyuna zannediyorum bu oyuncular milli takım oyuncusu değil buyrun görün mesajını vermek istiyor. İkinci yarı hemen başında Hamit’i Serdar’ın yerine oyuna aldı ancak Umut’un 90 dakika sahada kalmasının ne tür katkı yapacağı konusunda kendimi Abdullah Avcı’nın yerine koyarak düşünmeye çalıştım ve hiçbir sebep bulamadım.

Oyunu domine ettiğimiz dönemlerde bile topu ezen rakiple efektif olmayan boğuşmalar içine giren bir yapısı ve 100 gün oynansa pozisyona giremeyecek bir yapısı vardı.

O bölgede son 12 dak. görev yapan Burak 3 pozisyona girdi ve birini gol yaptı.

Eskiye nazaran Milli Takımımızda göze çarpan değişiklik takımımızın pas trafiğinin çok daha iyi olması. Buna gerekçe olarak da özellikle orta sahamızın üst düzey liglerde oynama tecrübesinin olmasını gösterebiliriz. Hücum bölgesinde modern futbolun gerektirdiği gibi oyuncularımızın hareketliliği ve sürekli yer değiştirmeleri bile etkisiz Umut’un pozisyonlara girmesini sağlıyamadı.

Özellikle Umut’un ne yapmaya çalıştığını anlamakta zorluk çeken Tunay ve Sercan’da etkisiz kaldı. Özellikle Tunay oyunda kaldığı sürece oyuna hiç giremedi. Açıkçası maç boyunca Umut Milli Takımın el freni gibiydi.

Öyle olunca çok üstün oynadığımız bir yarım devrede golü ancak bir kornerden bulabildik. İlk yarıda Abdullah Avcı’nın seçtiği sistem iyi kontratağa çıkan takımlar karşısında çok riskli ve gereksiz bence.

Kaptırılan her top defans hattımızı üçe-üç ikiye-iki gibi geniş alan hücum karşılaması ile karşı karşıya bırakıyor. İkinci yarıda bu yanlıştan dönünce oyun sıkıcı bir hal alsa da futbolun gerektiği gibi oynamaya başladık.

Eğer Burak oyuna daha önce girseydi çok daha kolay bir oyun anlayışı ile galip gelebilirdik.

Sanırım Abdullah Avcı tüm şablonları oyun içinde deneyerek hem oyuncuların daha çok sistem ve disiplin mental uyumlarını geliştirmeye ve dosta düşmana nasıl oynamamız gerektiğini kafalara oturtmaya çalışıyor. Şuursuz saldırma prensibinin faydasız olduğunu oyuncular 20 dakika topa sahip olup hiçbir pozisyon üretememesinden anlamış olsalar gerek ki bu dakikadan sonra daha çağdaş futbol oynanmaya başladılar.

Bütün bunları öngördüğüne inandığım Abdullah Avcı oyunculara her türlü alternatifi saha içinde uygulamalı olarak gösterme şansını yakalamış oluyor. Bu açıdan hazırlık maçları çok faydalı oluyor.

Rakibin gitmekte ve yüzünü dönmekte zorlandığı durumlarda çok gereksiz fauller yapmaya devam ediyoruz. Gol yemeden bir maç bitirmekte bizim artılarımızdan idi.

Burak Avrupa’nın en iyi defans arkasına koşu yapan oyuncusu olduğunu bir kez daha gösterdi.

Portekiz maçı Milli Takımımızın gerçek durumunu gösterecek.

Ercan Özdemir / Los Angeles
[email protected] 
https://www.alaturkaonline.com/yazarlar/ercan-ozdemir-yazarlar/ 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?