Kongre’den Obama’ya ‘Rus ajanı’ muamelesi

ABD Kongresi, Avrupa’da kurulan füze kalkanına ait bazı bilgileri Rusya’yla paylaşmak istediği ortaya çıkan ABD Yönetimi’ne engel koydu.

Önceki gün Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen 2012 Savunma Yetkilendirme Yasası’na eklenen bir maddeyle ABD Başkanı Obama’ya Rusya’ya vereceği her türlü hassas bilgi için 60 gün önceden Kongre’yi bilgilendirme zorunluluğu getirildi.

Geçen ay muhafazakâr Washington Times Gazetesi, füze kalkanının Rusya’yı hedef almadığını kanıtlamak için ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Ellen Tauscher’in Rus yetkililere kalkan kapsamında denizde konuşlu SM-3 füzelerine ait yakıt bitiş hızı bilgilerini vermeye hazırlandığını ortaya çıkarmıştı. Bunun üzerine Kongre’de tartışmalar yaşanmış ve ABD Senatörü Mark Kirk, tepki olarak Beyaz Saray’ın Moskova’ya atamak istediği Büyükelçi Mike McFaul’e iki hafta önce veto koymuştu. Gerekçesinde de Yönetim’den füze kalkanına ait hiçbir gizli bilgiyi Rusya ile paylaşmayacağı konusunda garanti istemişti. Krizin ardından hazırlanan tasarıya göre, şimdi Beyaz Saray, Rusya’ya vereceği her türlü hassas bilgi için Kongre’ye açıklamak zorunda. Cuma günü 2012 çalışmalarını sona erdirmesi beklenen Kongre’nin, Savunma Yetkilendirme Yasası’nı mutlaka sonuçlandırması gerekiyor.

Geçen ay, ABD ve Rusya arasındaki füze kalkanı görüşmeleri de çıkmaza girmiş ve Rusya Devlet Başkanı Medvedev, Rusya’nın füze kalkanına karşı misillemede bulunacağını açıklamıştı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?