Korsanlara lider darbesi

Aralarında CIA, Sony ve Meksika hükümetinin internet adreslerinin de olduğu birçok web sitesine saldırılar düzenleyen LulzSec hacker grubuna, dün FBI tarafından eşzamanlı baskınlar düzenlendi.

İngiltere, İrlanda ve ABD Chicago’daki operasyonların, geçen Haziran’da FBI tarafından yakalandıktan sonra muhbir olmayı kabul eden grubun lideri, internette ‘Sabu’ adıyla anılan New Yorklu efsanevi hacker Hector Xavier Monsegur (28) sayesinde gerçekleştiği öğrenildi.

WikiLeaks’e yapılan bağışları durduran Mastercard, Visa gibi kredi kartı şirketlerine ve özel istihbarat şirketi Stratfor’a saldırılar düzenleneyen Anonymous ile de ilişkisi olan LulzSec’in bu baskınlar sonucu çökertildiği açıklandı. Dün New York Güney Bölge Mahkemesi tarafından açıklanan iddianamede, Monsegur ve suç ortağı beş kişinin, Anonymous, Internet Feds adlı hacker grupları için de çalıştıkları, binlerce kişiye ait hassas bilgileri çaldıkları, kamuya ait gizli bilgileri ifşa ettikleri, web sitelerine zarar verdikleri öne sürüldü.

Anonymous grubu ise operasyonlardan sonra Twitter’da Anonops adlı kullanıcı hesabından yaptığı açıklamada, “Anonymous bir grup değil, bir düşüncedir. Bir lideri, bir başı yoktur. Şimdiye kadar olduğu gibi şimdi ve şimdiden sonra da var olmaya devam edecektir” dedi.

Bu arada İrlanda polisi, uluslararası operasyon kapsamında aranan 5 bilgisayar korsanından birinin Dublin’de yakalandığını ve zanlının Terenure karakolunda tutulduğunu açıkladı. İrlandalı olduğu belirtilen kişiye ilişkin ayrıntılı bilgi verilmezken, operasyonlar kapsamında aranan 5 kişinin “Anonymous” adlı bilgisayar korsanı grubuyla bağlantılı “LulzSec”e üye olduğu iddia edildi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?