Krizi Yönetmek Ustalık İşidir

Krizi Yönetmek Ustalık İşidir

Krizi Yönetmek Ustalık İşidir. Kamil Anahar yazdı.

Krizi Yönetmek Ustalık İşidir

Bizim Turgut Özdemir’in en önemli sözlerinden biridir.

Usta herşeyi öğretir bir şeyi öğretmez. Onu kendisine saklar. Eğer, çırak onu da öğrenirse ustalık kemerini takar..’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3 dönemden bu yana partisiyle iktidar. Yani, çıraklık ardından kalfalık bu dönem ise ustalık.

Trabzonspor’da Şenol Güneş de öyle değil mi ? 1996 ‘da çıraklık. 2005’de kalfalık ve bu dönemlerde de ustalık. Güneş’in ustaları da ünlü teknik direktörler Ahmet Suat Özyazıcı ve Özkan Sümer.

Güneş’in bilgi, deneyim ve birikimi çok fazla. Ancak krizi yönetmek konusunda maalesef Trabzonspor’da tek başına bırakıldı. Şenol hoca, takımın içiyle ilgilenmesi gerekirken takım dışında gelişen olaylara da parmak basmak ve göğüs germek gibi cenderenin içinde kaldı.

Galatasaray’a verilen Selçuk, Ceyhun ve Engin’in sarı-kırmızılı İstanbul takımın başarısına katkısı yüzde 42. Bunu ben değerlendirmiyorum. Veriler ve istatistikler ortaya koyuyor. 82 puanla ligi Fenerbahçe’nin arkasında 2. Sırada tamamlayan bir takımın belkemiklerinin bu takımdan ayrılırken ortaya çıkan krizi yönetmek bir usta işidir. Burada başta başkan Sadri Şener. Asbaşkan Nevzat Şener olmak üzere teknik direktör Şenol Güneş sorumludur.

Neden geriye dönüş yapıyorsunuz diyebilirsiniz. Bunun örneğini Trabzonspor , 1996 sonrası yaşamadı mı ? Trabzonspor’un bir numaralı gizli düşmanlarından biri olan Yılmaz Vural’a teslim edilen Bordo-mavili takımın içi bir anda boşaltılma dı mı ? Bu insanların gözü önündeyken geçen sezonun başında yaşanan krize müdahale yeterince müdahale etmemek bence ustalığın handikapları arasında olsa gerek.

Kaliteli, yetenekli ve yıldız futbolcular elbette süt kuzusu değildir. Hırcındır. Kazanmaktan başka bir şey düşünmez. Mahalle arasında misket oyunun da bile galip gelmek ister.

Sözü nereye getireceğim.. Engin Baydar’a.. Trabzonspor’un son yıllarda elindeki en önemli yeteneklerinden biriydi. Maalesef, ‘ Krizsel vaka’ diye yol verildi. Koskoca Trabzonspor’da sadece krizseven bir futbolcuyu yönetemiyorsak o zaman orada başka sorunlar var demek !
G.Saray’da Engin gibi 10 futbolcu var her türlü problemli. Terim, krizi kendi çıkarıyor ve daha sonra krizi yine kendi ortadan kaldırıyor. Bu bir metod olsa gerek.

Şenol hoca, önce teknik kadrosuna bir bakmalı ve onu bir zaman arkasından vuranlara gideceği yolun ne kadar süreceği artık tartışılır..

Bana göre Şenol hoca, şu anda Trabzonspor’un başında adeta pamuk iplikle duruyor gibi geliyor bana.

TOLGA’YA İZİN VERİLMELİ

Trabzonspor’un kaptanı Tolga Zengin’e teknik direktör Güneş tarafından izin verilmeli. Sezon başından bu yana ortaya koyduğu performansla dikkatleri üzerine çeken Tolga son haftalarda kalesinde gördüğü goller karşısında oldukça sıkıntılı. TV’den ve sahadan izlediğimiz kadarıyla Tolga’nın omuzları çökmüş, yüzündeki ifadelerde ise ürkeklik ve korku mevcut. Bunu ben söylemiyorum. KTÜ’de görüştüğüm psikologlar söylüyor. Son maçlarda kalesinde 10 gol gören Tolga’nın annesinin hastalığı milli oyuncuyu oldukça etkilediği ortada. Tolga’ya Şenol hoca Beşiktaş maçında izin vermeli.

Kamil Anahar / Trabzon

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?