KTÜ İnşaat Amerika’da 5. Oldu

KTU-Insaat-Boston

KTÜ İnşaat Amerika’da bu yıl 12.’si düzenenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışmasın ‘da 5. Oldu.

Boston’ta bu yıl 12.’si düzenenlenen ‘’Seismic Design Competition’’ (Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması) ‘da KTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri 5. Oldu.

Boston‘ta bu yıl 12.’si düzenenlenen ‘’Seismic Design Competition’’ (Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması ) ‘ nda hazırladıkları ”1773 State Tower” isimli gökdelen projesi ile finale kalan KTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri yarışmada büyük başarı gösterdiler.

Çoğunluğu dünyanın ilk yüz sıralamasında bulunan üniversitelerin finale kaldığı yarışmada ; Stanford, Berkeley gibi dünyanın en saygın üniversitelerinin bulunduğu 39 takım içerisinden 5. Olan KTÜ inşaat mühendisliği bölümü öğrencileri ülkemiz için gurur kaynağı oldular.

Alper ULUŞAN ,Hasan ARSLAN ,Doruk ARAPLILI ,Ülkü CAN, Dilan TAŞGİT ve Gökhan Selim ÇALIŞKAN tarafından kurulan ve danışmanlıklarını Yrd. Doç. Dr. Ayşegül DURMUŞ ve Arş. Gör. Serhat DEMİR ‘ in üstlendiği ‘’North Project team‘’ isimli ekip tamamı ile kendi özgün tasarımları olan gökdelen projesini 6,5 aylık bir çalışma sonucunda KTÜ İnşaat Mühendisliği Yapı laboratuarında tamamladılar.

Merkezi Amerika Birleşik Devletlerinde Olan ve günümüz dünyasının en büyük sorunlarından birisi olan deprem konusunda çalışmalarını yürüten ‘’ Earthquake Engineering Research Institute ‘’ (Amerikan Deprem Araştırma Enstitüsü ) tarafından düzenlenen yarışma; Dünya’ nın bir çok yerinden üniversite öğrencilerini bir araya getirerek deprem mühendisliği çalışmalarına katkı sunmayı hedefliyor.

Yarışma kapsamında belirlenen bir şehir için mimari geliştiren öğrenciler , buna uygun bir taşıyıcı sistem tasarlayarak yaşanmış en büyük depremler karşısında ayakta kalacak bir bina üretmeye çalışıyor. Bilgisayarlı analiz yöntemleri ile oluşturduklarını projelerinin 1/60 ölçeğinde imal edilen modeli, yarışma sırasında simülasyona tabi tutuluyor. KTÜ inşaat mühendisliği ekibinin binası ayakta kalabilen sayılı yapılardan biri oldu.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?