Kubilay Dikyurt ile Çok Özel Röportaj

Kubilay Dikyurt CATA Chamber Roportaj

CATA CHAMBER’in  Türkiye’de Sosyal Güvenlik  Sistemi, Yurtdışı  Emeklilik Ve Özel  Sağlık Sigortaları  Bilgilendirme Seminerleri  Hakkında Yaptığımız Ropörtaj

CATA CHAMBER’in  7 Aralık  Cumartesi günü yapılacak olan yeni seminerinin konusunun Türkiye’de Sosyal Güvenlik  Sistemi, Yurtdışı  Emeklilik ve Özel  Sağlık Sigortaları  bilgilendirmesi olduğunu öğrendik.

Konuyla ilgili CATA Chamber Genel Sekreteri Kubilay Dikyurt’a bazı sorular yönlendirdik.

Alaturka Online (A.O.): Seminer konularınız oldukça ilginç, öncelikle konuların belirlenmesini nasıl yapıyorsunuz?

Kubilay Dikyurt (K.D.): Yönetim Kurulumuzla aylık düzenli toplantılar yapmayaktayız. Yönetim Kurulunda bulunan her arkadaşımız hem üyelerimizle, hem de çevrelerindeki iş dünyasıyla daima bağlantı halindeler. Bu şekilde herkesten toplanan iş dünyasının ihtiyaclarıyla ilgili bilgiler aylık toplantılarda gündemimizin en önemli maddelerini oluşturuyor. Bu maddeleri önem sırasına göre değerlendirilip, seminerler, paneller, network faliyetleri vb etkinlikleri belirliyoruz. Özellikle son zamanlarda Türkiye’de yapılan sosyal reformlar ve yatırımlar da göz önüne alınıp buradaki işdünyasından da gelen talep ve sorular üzerine Emeklilik ve Özel Sağlık Sigortalarını içine alan seminerler düşündük ve konuyla ilgili uzmanlara da ulaşınca bu hizmeti üyelerimiz ve birşekilde irtibatımız olan herkese sunmaya karar verdik.

A.O. Soru: Türkiye’de Sosyal Güvenlik  Sistemi ve Yurtdışı  Emeklilik birçok Türk vatandaşının ilgisini çekecektir kısaca bu seminerde katılımcılar neler elde edecek?

K.D.: Katılımcılar, Türkiye’de Sosyal Güvenlik alanında yapılan değişikliklerin Yurtdışındaki Türklere yansıması  neler olduğunu, İki ülkeden de emeklilik,  yada çifte emeklilik mümkün olup olamayacağını, hiç çalışmamış dahi olsa ev hanımlarının emeklilik fırsatlarının nasıl olacağını, emeklilik borçlanmasını  $ mı  TL mi  yapılacağını, bu borçlanmanın alt ve üst tabanlarını, minimum borçlanmanın  bedelini, ödeme sistemini, Türk Pasaportu sahibi olmam yeterli olup olamayacağını vb bir çok sorunun cevabını almış olacaklar.

A.O. Soru: Peki konuyla ilgili uzmanınız hakkında da bir iki cümleyle bilgi verebilir misiniz?

K.D.: Bu semineri NURİ  SANSARLIOĞLU  Beyfendi verecekler, kendileri  yıllarca SSK Genel  Müdürlüğünün  Türkiye  çapında düzenlediği  Sosyal Güvenlik Mevzuatı  Eğitim   Seminerlerinde  hocalık  yapmış Türkiye’de  Sosyal  Güvenlik  konularında  canlı  radyo programları  hazırlayıp  sunmuş, İş Hukuku  ve  Sosyal Güvenlik  konularında  danışmanlık yapmış 30 yıllık uzmanlık deneyimi olan birisidir. Halen  Kanada’da  Toronto şehrinde  yaşayan ve Sosyal  Güvenlik  Danışmanlığı  yapan Nuri Bey Kanada’nın ilk ve tek Türk  Sosyal Güvenlik Ofisinin de kurucusudur.

A.O. Soru: Özel  Sağlık Sigortaları  konusu nasıl ortaya çıktı ve bu seminerin kazanımları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

K.D.: Amerika’da yaşayan herkes sağlık harcamalarının bir ailenin en büyük harcama kalemlerinden biri olduğunu bilir ve özellikle çok ciddi bir rahatsızlık olmadan kolay kolay doktor karşısına çıkmaz. Hele birde operasyon veya yatakta tedavi gerektiren rahatsızlıklardan ortaya çıkan maddi külfet bazen hastalıktan bile daha korkutucu oluyor.

Türkiye’de özellikle sağlık alanında yapılan yatırımlar ve teşviklerle JCI Akreditesine sahip hastanelerıyle hem bulundugu coğrafyanın hemde Dünya’nın sayılı sağlık merkezlerinden biri olma yolunda. Bir çok özel sağlık sigortası hem Türkiye’deki hemde farklı ülkelerde yaşayan vatandaşlarına çok cazip fırsatlar sunuyorlar.

Bu seminerde de hem Türkiye’yi hem de Amerika’yı kapsayan Sağlık Sigortaları hakında bilgiler verilecegi gibi, katılımcılar Amerika’yı da kapsayan en ucuz Sağlık Sigortası için ne ödemesi gerektiğini, ailecek Sağlık Sigortası yaptırıldığında avantajlarını, yalnızca yatarak tedavi kapsaması olan Sağlık Sigortaları, içeriğinde Full Check-Up uygulaması dahi olanları, kalıcı bir rahatsızlık olduğunda gelecek yıllarda sigorta firmasının policeyi iptal edip etmeyeceği gibi bir çok sorunun cevaplarını bulacaklar.Özellikle bu son bahsettiğim soru çok önemli, ABD’de nerdeyse tüm sigortalar poliçeyi ya iptal ediyor veya neredeyse ödenmesi çok yüksek meblağları istiyorlar.

A.O. Soru: Özel  Sağlık Sigortalarının seminerini verecek uzmanınızın hem siğortalar hemde bahsettiğiniz akreditasyonu olan hastanelerle ilişkisi ne düzeyde?

K.D.: Çok güzel bir soru sordunuz, bu kişi hem siğortacılık hemde bu JCI akreditesine sahip hastanelerle yakın ilişkisi olsun ki katılımcıya en doğru bilgiyi versin istedik. Bu konudaki uzamanımız SELMAN NALÇAKAN Beyfendi yaklaşık 12 yıldır Siğorta Brokerliği ve Risk Yönetimi konusunda çalışmakta olup, 2013 Ocak ayı itibariyle Türkiye de faaliyet gösteren 52 JCI Akreditesine sahip hastaneler ile Türkiye’deki sağlık sistemini tanıtmak ve süreci Amerika’da işlemek üzere kurulan TURKISH-AMERİCAN HEALTH TOURISM ASSOCİATION  Derneğinin  Başkanlığını yürütmektedir. Aynı zamanda TÜRK AMERİCAN SAĞLIK KONSEYİ Yönetim Kurulu Başkanlığını da devam ettiren Selman NALÇAKAN bir yıldır Amerika ve Dünya çapında birçok uluslarası kongreye katılımcı ve ev sahipliği statüsünde görev almıştır.

A.O. Soru: Aslında programınıza ilk baktığımda biraz uzun bir gece olacak gibi düşünmüştüm, ama içeriği bir de sizin ağzınızdan dinleyince katılımcıların Los Angeles’da güzel ve değerli bilgilerle dolu kaçırılmayacak bir gece geçireceklerini hissediyorum.Katılım ücreti ve yeterince katılımcıya  ulaşmada pek bir sıkıntı çekmeyeceginizi düşünüyorum.

K.D.: Bu konuya iyi ki değindiniz, öncelikle Seminerlerin hem Los Angeles hem de San Diego’ya da hitap etmesi düşünülerek tam ortası diye bileceğimiz Orange County HILTON COSTA MESA’da  yapıyoruz. Katılım ücretsiz, arada tatlı ve börek ikramımızda olacak.Ancak daha flyerları bile dağıtmadan  salonun yarısı  email bilgilendirmesinden gelen RSVPlerle doldu bile. San Fernado Vadisi’nden de San Diego’dan da katılımcıları gözlemledik. Yine de  son güne kadar RSVPleri almaya devam edeceğiz.

A.O. Soru: CATA Chamber’ın bundan sonraki en yakın etkinliğinin ne olduğunu öğrenebilir miyiz?

K.D.: Hemen Ocak ayının ortasında San Francisco’da bu yıl 4.sü düzenlenecek olan tanışma ve paylaşma etkinliği “ConnecTA 2014 Silikon Vadisi” nin duyurusunu yapmış olalım.

A.O. Soru: Kısaca içerik ve katılımcılar hakkında bilgi verbilir misiniz?

K.D.: 16 Ocak  2014 tarihinde Hilton Santa Clara otelinde gerçekleşecek olan ConnecTA 2014de ”İnovasyona Global Bakış” başlığı altındaki programımız Türk ve Amerika’lı iş adamlarına yönelik yapılacak olan toplantılar ve panellerin yanısıra seçkin misafirlerimizin katılımıyla aynı otelde tertip edilecek olan akşam yemeğiyle devam edecektir.ConnecTA 2014’de, ABD’deki iş dünyasına, Türkiye’deki iş potansiyellerini öğrenme imkanı sağlarken aynı zamanda etkinliğimizde Türkiye’den  gelen katılımcılara Silikon Vadisi’ni ve buradaki innovasyon tecrübesini tanıtmak, Türkiyedeki müteşebbisler ve şirketlerle Silikon Vadisi’deki yatırımcılar ve müteşebbisleri buluşturmak ve iş tecrübelerini paylaşma fırsatları da sunulmaya çalışaşacağız.

CEO,CTO seviyesinde katılımcıların bulunduğu paneller ve seminerler hakkında CATA Chamber web sayfasından www.connecta.us veya  https://connecta2014.eventbrite.com/ sayfalarından bilgi alabilirsiniz.

A.O. Soru: Kubilay Bey bize vakit ayırdığınız ve böylesine önemli bir konuda sorularımızı cevapladığınız için teşekkür ederiz.

K.D.: Ben teşekkür ederim. İyi çalışmalar

Alaturka Online / Los Angeles

 

CATA Chamber Emeklilik ve Özel Sağlık Sigortaları Seminerleri Etkinlik Bilgileri

ConnecTA 2014 “Innovation in a Global World” Etkinlik Bilgileri

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?