Kültür yolculuğu başladı, sıra İstanbul’da

İstanbul ile birlikte 2010 Avrupa kültür Başkenti olan Macaristan’ın Pecs ve Almanya’nın Essen kentlerinde düğmeye basıldı. İstanbul ise 16 Ocak’ı bekliyor.

Macaristan’ın Pecs kenti dün düzenlenen açılış töreniyle resmen ‘2010 Avrupa Kültür Başkenti’ oldu.

Düzenlenen törenle Macaristan Başbakanı Gordon Bajnai tarafından resmen açılışı yapılan Pecs kentine, yıl sonuna kadar yaklaşık 300 bin turist gelmesi bekleniyor.

Macaristan Başbakanı Bajnai, açılış konuşmasında, ”Artık Macaristan’ın iki başkenti var, Budapeşte’nin yanında Pecs kentinde olacak” diye konuştu.

Bajnai, Pecs kentinin bir yıl boyunca Macaristan’ın vitrini olacağını, bir yıl içinde hem kültürel hem de ekonomi olarak Avrupa’nın önemli şehirlerinden biri olmasına çalışılacağını açıkladı.

Pecs Büyükşehir Belediye Başkanı Zsolt Pava da 2010 Avrupa Kültür Başkenti Pecs’de bir yıl boyunca 350 kültür programı düzenleneceğini açıkladı.

ESSEN DE HAREKETLENDİ
Almanya’nın Essen kentinde de etkinlikler için düğmeye basıldı.

Kentin ve çevresindeki Ruhr Havzası’nın kültür başklenti seçilmesi nedeniyle yapılan törene katılan Avrupa Komisyonu Başkanı Hoze Manuel Barroso, İstanbul, Pecs ve Essen’in, Avrupa’nın farklılıklarla birlikte gelişeceğinin göstergesi olduğunu vurguladı.

Kennte müze ve kültür parklarına dönüşen eski fabrikaları dolaşan Barroso, “Biz Avrupa’da farkılıkılarımızla bütünleşmeliyiz. Biz farklılığı, Avrupa projesininn daha da ileriye gitmesi için bir koşul olarak görüyoruz. Macaristan’dan Pecs, Türkiye’den İstanbul ve Almanya’dan Essen, bize Avrupa projesinin önemini gösteriyor” dedi.

Avrupa’yı etkisi altına alan soğuk hava Almanya’da da etkisini gösterirken, dondurucu soğuk ve kar nedeniyle tören kısa tutuldu. İzleyicilere minderler, battaniyeler, eldiven ve yağmurluk dağıtıldı.

Öte yandan, Avrupa Kültür Baskenti etkinliklerine 65 milyon Euro’luk bir bütce ayrıldığı açıklandı. Kültür başkenti etkinlikleri çerçevesinde Essen kenti ve çevresinde yüzlerce tiyatro, bale, konser ve sergi düzenlenecek.

Kaynak: Ntvmsnbc

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?