Kurban bayramı neden farklı günlerde?

Suudiler Kurban Bayramını bizden bir gün sonra kutlayacak. Peki neden aynı gün değil? Takvim mi yoksa Hilali görmek mi?

İslam Dünyasının iki büyük devleti Suudi Arabistan ve Türkiye Kurban Bayramınıyine farklı günlerde kutlayacak.

Mekke’de bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez bu durumla ilgili şöyle bir açıklama yaptı: “Elini alnına koyarak dağlarda, tepelerde hilal arayarak, takvim birliğisağlamak mümkün değil.”  

Başkan Görmez, Mekke’de düzenlediği basın toplantısında Türkiye ile Suudi Arabistan’ın Kurban Bayramını farklı günlerde kutlamasını değerlendirdi.

Türkiye’deki müslümanların hac için Suudi Arabistan’da bulunan vatandaşlardan bir gün önce bayram yapacağını belirten Görmez şunları söyledi:

“BİZ ARAFAT’TA İKEN ONLAR BAYRAM YAPACAK”

“Biz Arafat’ta iken Türkiye’de kardeşlerimiz bayram yapmış olacak. Bu çok üzücü bir durum. Bugüne kadar takvimde birlik gerçekleştirememiş olmak, bayramlarda sevinçleri paylaşamamış olmak büyük bir eksiklik.

Türkiye’de bu konuda pek çok kişi soru soruyor. Sosyal medyadan her gün çok sayıda soru gönderiliyor. ‘Diyanet neden susuyor’ diye soruyorlar. Ben Türkiye’deyken Din İşleri Yüksek Kurulu ve Kandili ile iki önemli toplantı yaptım. Astronomi bilimiyle uğraşanlarla toplantı yaptık. Toplantıların bilgilerini birleştirdik. Her iki bilgi değerlendirildi.

Bir Müslüman olarak, bir hadis hocası olarak bu toplantılarımızda bizim yanlış yaptığımıza dair en küçük ima görseydim, bayramları ilan etme yetkisi Kandilli Rasathanesi’ne verilmesine rağmen halkımızla paylaşmaktan çekinmezdik.

Peygamberimizin İslam mesajını getirişinin üzerinden 14 asır geçmişti. Uluğ beyleri Ali Kuşçuları yetiştirmiş, astronomi ilmini medreselerde hadis tefsiriyle birlikte ders olarak takdir etmiş bir millet olarak, dünyadaki uzay astronomi bilgileri, Güneş’in hareket hesapları matematiksel olarak tespit edildikten sonra, insanların dağlarda tepelerde ellerini alınlarına koyarak hilali aramalarıyla takvim birliği sağlamamız mümkün değil. Birlikten bahsediyorsak bu yolla olmaz.”

“Eğer biz Müslümanlar bunu 14 asırda hesap edemeseydik, bu büyük bir ayıp olurdu. Bu hesabı insanlık tespit etmiştir. Dolayısıyla nasıl ki bundan belki bir asır önce insanlar namaz vakitlerini belirlemek için bir çubuk dikerek gölgesini ölçüyorlardı. Gölgeyi ölçerek namaz vakitlerini hesap ediyorlardı. Şimdi kolumuzdaki saate bakarak hesap ediyoruz. Gölge ölçerek namaz vakitlerini tespit etmiyor. Dağlarda, tepelerde hilal gözetleyerek veya gözetlediğini söyleyerek bayramlara birlikte başlamamak doğru değil.” dedi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?