Kürecik’e jet devir

ABD Başkanı Obama, önceki gün başlayan NATO Zirvesi’nde sürpriz bir emir vererek Kürecik’e yerleştirilen radarın NATO’ya devredilmesini istedi. Kararda Türkiye’nin isteği etkili oldu.

ÖNCEKİ gün ABD’nin Chicago Kenti’nde başlayan NATO Zirvesi’nin en önemli konularından biri, füze savunma sistemi oldu. Ve bu kapsamda ABD Başkanı Barack Obama’nın talimatıyla Malatya Kürecik’e konuşlandırılan, tartışma yaratan ABD radarı NATO’ya devredildi.

NATO, zirvenin ilk gün oturumunda Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen’in de yaptığı açıklamayla balistik füze savunma sisteminin ara yeteneğinin hayata geçirildiğini ilan etti. Beyaz Saray ise yayınladığı bildiride, “ara yetenek” kapsamında NATO’nun kumanda ve kontrol prosedürleri gereği Türkiye’ye konuşlandırılan ABD radarının operasyonel açıdan NATO’ya devri için ABD Başkanı’nın Savunma Bakanı’na emir verdiğini duyurdu.

Yıl sonuna uzaması bekleniyor

Zirve öncesi gazetecilere bilgi veren üst düzey bir NATO yetkilisi, Kürecik radarının NATO’ya devri konusunda “mütevazı bir geçişin” öngörüldüğünü söylemişti. Bu kapsamda da devir sürecinin “yıl sonuna uzayabileceğini” söylemişti. Beyaz Saray açıklamasıyla konu netliğe kavuşmuş oldu.

Kaynaklar, Obama’nın kararında Türkiye’nin isteğinin etkili olduğunu belirtirken ABD’nin NATO Büyükelçisi Ivo Daalder de zirvede kapasiteyle ilgili konuyu Türkiye’nin gündeme getirdiği açıkladı. Üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi ise Hürriyet’e yaptığı açıklamada, “Zirve öncesinde genel çerçeve çizilir. Eğer her şeyi önceden açıklasaydık, zirveye gerek kalmazdı” dedi.

Pakistan çıkmazı

Kürecik dışında zirveye damgasını vuran Afganistan meselesinde Pakistan’ın tutumu ilk gün en çok tartışılan konuydu. Geçen yıl sonu ABD kuvvetlerinin Pakistan-Afganistan sınırında düzenlediği bir operasyonda yanlışlıkla öldürdüğü Pakistan askerleri nedeniyle İslamabad yönetiminin Afganistan’a lojistik yollarını kapamasının ardından, ABD bu kanalların tekrar açılması için formül arıyordu. Türkiye’nin de Pakistan’ı ikna etmek için çarba sarfettiği öğrenilirken, Pakistan bu konuda geri adım atmadı. Son gelinen noktada ise Pakistan’ın lojistik destek sağlayacak kamyon başına NATO’dan istediği yüksek ücret nedeniyle görüşmeler çıkmaza girdi. Zirve için Chicago’ya davet edilen Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile de görüştü. Obama ise Zerdari ile görüşmeyi kabul etmedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?