Küresel öfke büyüyor, ABD teyakkuza geçti

Hz. Muhammed’i aşağılayan ucuz film dün birçok Müslüman ülkede öfkeli protestolara yol açarken, Libya açıklarına iki destroyer yollayan ABD, dünya çapındaki diplomatik temsilciliklerinde geniş önlemler aldı.

Libya ise Amerikalı Büyükelçi Chris Stevens’ın öldürülmesiyle ilgili “birkaç kişinin tutuklandığını” duyurdu. Libya’da şüphelerin toplandığı Ensar el-Şeria suçlamayı kınayarak reddetti.

Yemen: 1 ölü

Dünkü protestoların en şiddetlisi Yemen’de yaşandı. Başkent Sanaa’da Amerikan elçiliğinin duvarlarına tırmanan protestocuları dağıtmak için havaya ateş açıldı, tazyikli su ve gaz bombası da kullanıldı. Bir kişi öldü, beş kişi yaralandı. Büyükelçilik çalışanlarının büyük bölümü tahliye edilirken, ABD’nin Sana Büyükelçisi Gerald M. Feierstein’in Sheraton oteline getirildiği iddia edildi. Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, ABD Başkanı ve halkından özür dileyerek, “Yaşanan şiddete karışanlar Yemen halkını temsil etmiyor” dedi.

Protestoların en yoğun yaşandığı ikinci yer ise Mısır’ın başkenti Kahire oldu. Çarşamba günü Amerikan elçiliğinin duvarlarını aşan protestocular ünlü Tahrir Meydanı ve çevresinde toplanarak tekrar Büyükelçilik önüne yürümek istedi. Çıkan olaylarda 13’ü güvenlik gücü mensubu 16 kişi yaralandı. Devlet Başkanı Muhammed Mursi, “Peygamberimize hakareti kınıyorum ama yabancı konuklarımızı ve ziyaretçilerimizi korumak bizim görevimiz” diyerek sükunet çağrısında bulundu. Tahran, Pakistan, Fas, Sudan, Tunus ve Irak’ta da gösteriler yapıldı.

Berlin konsolosluğunda tahliye

Almanya’nın başkenti Berlin’deki ABD Konsolosluğu, şüpheli bir paket nedeniyle boşaltıldı. Alman haber ajansı DPA’ya göre, ABD Konsolosluğu’na dün bir paket gönderildikten kısa süre sonra 3 kişi “nefes” almakta zorlandıkları şikayetinde bulundu.

Beyin takımında Türkiye’den kim var

Müslümanlık karşıtı kimselerin bağışlarıyla finanse edildiği belirtilen filmle ilgili bir de Türkiye bağlantısı belirlendi. Filmin danışmanı Steve Klein, filme destek veren kişiler arasında Türkiye’den de birileri olduğunu iddia etti, ancak isim vermedi. Suriye, Irak, Türkiye, Pakistan, İran ve Mısır’dan birkaç Kıpti Hıristiyan’dan oluşan 15 kişilik bir beyin takımının film üzerinde çalıştığını ifade eden Klein, “Birçoğu isimlerini açıklamama izin vermedi çünkü korkuyorlar” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?